Czy przechowywanie danych w chmurze to dobry pomysł?

Grupa osób rozmawia o przechowywaniu danych w chmurze

Dzisiaj coraz więcej firm rezygnuje z budowy własnych serwerowni, powierzając dane firmom zewnętrznym. Mowa o usłudze przechowywania danych w chmurze. Na czym ona polega i czy rzeczywiście jest godna polecenia? Przyjrzeliśmy się nieco bliżej tej kwestii.

Własna serwerownia czy przechowywanie danych w chmurze?

Dzisiaj w zasadzie każda firma gromadzi wiele istotnych danych cyfrowych. Cyfryzacja postępuje bardzo szybko, przez co stosy kartek papieru są zastępowane przez dane cyfrowe. Jednak gdzie przechowywać te informacje? Niezbędne są do tego serwery. Niektóre firmy, zwłaszcza te największe, budują własne serwerownie. Często znajdują się one w głównych siedzibach firm, czasami jednak w zupełnie innych lokalizacjach. Jednak zbudowanie własnej serwerowni to duży wydatek. Ponadto sama obsługa generuje również duże koszty i wymaga zatrudnienia fachowców. Warto też mieć na uwadze, że obsługa serwerowni wcale nie jest prosta. Po pierwsze trzeba zadbać o stan techniczny urządzeń. W tym celu należy zapewnić utrzymanie odpowiednich warunków w pomieszczeniu, a także przeprowadzać regularne przeglądy serwerów. Ponadto niezbędne jest również wykonywanie kopii zapasowych danych oraz ich wydobywanie w celu pracy na danych. Dlatego też prowadzenie własnej serwerowni wcale nie jest szczególnie wygodnym rozwiązaniem. Wiele firm wybiera przechowywanie danych w chmurze, czyli na obcych serwerach, należących do firmy zewnętrznej.

Przechowywanie danych w chmurze

Dzisiaj na rynku działa wiele firm posiadających własne serwery. Mogą one liczyć na stały napływ klientów, ponieważ przedsiębiorstwom pod wieloma względami bardziej opłaca się powierzyć dane firmie zewnętrznej, niż przechowywać je samodzielnie. Przede wszystkim wszystkie kwestie techniczne są wtedy po stronie firmy zewnętrznej. Po drugie natomiast  w wielu przypadkach oferowane są usługi dodatkowe, takie jak na przykład udostępnienie mocy obliczeniowej. Dzięki temu rosną możliwości pracy na danych. Co więcej, firma zewnętrzna zajmuje się również tworzeniem kopii zapasowej i zabezpieczaniem danych na wiele innych sposobów.

Czy przechowywanie danych w chmurze jest bezpieczne?

Choć przechowywanie danych w chmurze szybko zyskuje na popularności, jeszcze nie wszyscy przedsiębiorcy są przekonani do tego rozwiązania. Wynika to głównie z troski o bezpieczeństwo danych. Należy jednak jasno powiedzieć, że jeśli dane zostaną powierzone odpowiedniej firmie, są bezpieczniejsze niż w przypadku przechowywania ich na własnych serwerach. Wynika to z lepszych zabezpieczeń stosowanych przez profesjonalne firmy. Po pierwsze mowa tutaj o zabezpieczeniach na poziomie systemowym. Wykwalifikowani specjaliści minimalizują zagrożenie utraty danych. Ponadto bardzo dobre są również zabezpieczenia fizyczne serwerów. Serwerownie zwykle są zlokalizowane na prywatnych terenach, ogrodzonych i zabezpieczonych przed wszelkimi zjawiskami atmosferycznymi. Tym samym przechowywanie danych w chmurze to nie tylko rozwiązanie oszczędne i wygodne, ale również bardzo bezpieczne. Nie dziwi zatem fakt, że każdego roku w Polsce przybywa serwerowni oferujących przechowywanie danych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.