Jak drukować w 3D z elastycznych materiałów, czyli filamenty TPU w praktyce

Drukowanie w 3D z elestycznych materiałów

Druk 3D zapewnia nie tylko możliwość tworzenia elementów z twardych materiałów, lecz również z w pełni elastycznych tworzyw sztucznych, takich jak popularne filamenty TPU.

Jakie możliwości zapewniają elastyczne wydruki?

Zastosowania inżynieryjne bardzo często wymagają produkowania elementów o ściśle określonych właściwościach technicznych. Może być to odporność na wysokie lub niskie temperatury, wytrzymałość na rozciąganie lub niewrażliwość na działanie agresywnych środków chemicznych. Jednak zaskakująco często niezbędne jest wytworzenie podzespołu o pewnym stopniu elastyczności.

Materiałami, które umożliwiają realizowanie takich projektów, są między innymi filamenty TPU. Do ich produkcji wykorzystuje się termoplastyczne tworzywa, które umożliwiają uzyskiwanie w pełni elastycznych wydruków. Materiał po zastygnięciu jest sprężysty, a po odkształceniu automatycznie powracania do swojego pierwotnego kształtu.

Co można drukować, wykorzystując filamenty TPU?

Dobrej klasy filamenty TPU używa się do drukowania różnego rodzaju elementów – poczynając od elastycznych obudów elektronicznych, przez koła oraz opony zdalnie sterowanych modeli pojazdów, a kończąc na specjalistycznych wibroizolatorach amortyzujących wstrząsy generowane przez maszyny przemysłowe.

Filamenty TPU można także z powodzeniem stosować w domowym zaciszu, a majsterkowicze chętnie używają ich do trójwymiarowego drukowania wszelkiej maści odbojników, zderzaków oraz innych elementów wyposażenia modeli sterowanych radiowo.

Elastyczne materiały mogą posłużyć także do produkowania spersonalizowanych obudów do smartfonów oraz tabletów, a także etui do kluczy. Filamenty TPU sprawdza się również podczas konstruowania własnych dronów oraz zdalnie sterowanych modeli UAV – wydrukowane w 3D elementy mogą posłużyć za system mocowania baterii oraz pochłaniacze wibracji generowanych przez anteny oraz czujniki zamontowane bezpośrednio na obudowie danego pojazdu.

Jaka drukarka 3D najlepiej sprawdzi się podczas pracy z filamentami TPU?

Teoretycznie prawie każda współczesna drukarka 3D może drukować modele przy pomocy materiałów elastycznych. Jednak w praktyce filamenty TPU (szczególnie te o podwyższonym stopniu elastyczności) mogą powodować pewne problemy z ekstruzją. Wynikają one głównie z giętkości samej żyłki filamentu, która w urządzeniach wyposażonych w ekstruder z przewodem Bowdena potrafi się podstawiać i blokować głowicę drukarki.

Dlatego też eksperci zalecają, by filamenty TPU zasilały sprzęty posiadające ekstruder typu Direct Drive – umożliwia on bezpośrednie podawanie materiału do głowicy, bez ryzyka podstawiania się i blokowania samej żyłki.

Czy filamenty TPU są opłacalnym zakupem?

Na to pytanie każda osoba powinna odpowiedzieć sobie sama. Warto jednak dodać, że filamenty TPU otwierają szereg nowych możliwości przed drukarką 3D. Dodatkowo opanowanie umiejętności drukowania z materiałów elastycznych pozwala znacząco wyróżnić się na tle firm oferujących usługi trójwymiarowego druku na zamówienie. Wynika to z faktu, że zdecydowana większość przedsiębiorstw działających w tej branży zatrzymała się na etapie pracy z ABSem oraz PLA. Dlatego też filamenty TPU mogą okazać się prawdziwym strzałem w dziesiątkę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.