Jak wybrać odpowiedni zestaw nagłośnieniowy? Jakość dźwięku to podstawa

Kobieta w słuchawkach przy zestawie nagłośnieniowym

Czynników, które powinieneś wziąć pod uwagę podczas wyboru właściwego zestawu nagłośnieniowego, jest wiele. Właśnie dlatego najlepiej skupić się na tych najważniejszych, bez których dobry sprzęt tego rodzaju nie może istnieć. Zwróć uwagę na jakość dźwięku, którą możesz łatwo określić za pomocą kilku charakterystycznych wartości. Oprócz tego pomyśl o tym, czy w zestawie znajdziesz wzmacniacz lub amplituner. To właśnie dzięki nim usłyszysz naprawdę dobrze brzmiącą muzykę

Jakość dźwięku zmierz za pomocą 3 parametrów

 #1 Głośność

Warto jest postawić na te kolumny, których skala głośności zaczyna się od 90 decybeli. Dlaczego? Dźwięk poniżej 90 decybeli nie brzmi już tak dobrze.

Zdarzają się takie zestawy nagłośnieniowe, których skala jest mniejsza i ich jakość jest dobra. Niestety, ale należą one raczej do wyjątków. Jeśli zależy ci na doborze odpowiedniego sprzętu, zawsze możesz zapytać specjalisty.

Warto również wiedzieć, aby we wszystkim zachować umiar oraz rozsądek. Nie biegaj po sklepach w poszukiwaniu sprzętu, który zagwarantuje ci dokładnie ten wyżej opisany parametr. Skonsultuj swój wybór ze specjalistą w sklepie muzycznym online lub stacjonarnym.

#2 Moc zestawu nagłośnieniowego

Bardzo wielu amatorów dobrego dźwięku twierdzi, że moc zestawu nagłośnieniowego musi być duża. Okazuje się jednak, że nie jest to do końca zgodne z prawdą. Chociaż moc jest bardzo ważnym parametrem, dzięki któremu możesz określić jakość dźwięku, to nie jest najważniejsza w jego ocenie. Ważniejsze jest poniżej przedstawione pasmo przenoszenia.

#3 Zakres częstotliwości fal, czyli pasmo przenoszenia

Pasmo przenoszenia to taka wartość, która określa częstotliwość dźwięku przenoszoną przez dany zestaw nagłośnieniowy. Jakie jest więc najkorzystniejsze?

Zasadniczo im większa różnica między maksimum a minimum, tym lepiej. Charakterystyka idealnego pasma przenoszenia to rozpiętość skali od 20 Hz do 20 kHz.

Taki jej przekrój gwarantuje, że większość dźwięków zostanie usłyszanych przez twoje ucho.

 #Równowaga w dźwięku, czyli… ?

Nie wiadomo, z jakiego powodu wiele osób uznaje, że tylko bass w ich głośnikach ma brzmieć idealnie. Co więc z tonami, które są średnie oraz wysokie?

Warto zapamiętać, że najlepszym dźwiękiem jest ten, który jest zrównoważony. To znaczy, że nie tylko bass powinien dobrze brzmieć, ale również każdy inny dźwięk. Dopiero wówczas muzyka nabiera prawdziwej jakości.

Dzięki nim poczujesz moc muzyki — amplitunery i wzmacniacze

Ostatnim elementem, który jest bardzo istotny podczas wyboru odpowiedniego zestawu nagłośnieniowego są amplitunery i wzmacniacze. To urządzenia sprzedawane razem lub osobno z kolumnami. Spinają całą konstrukcję, dając jej moc.

Amplitunery są przeznaczone nie tylko dla fanów muzyki, ale również tych, którzy co nieco o nim wiedzą. Dzięki temu urządzeniu będziesz mógł dokonać korekty dźwięku. Natomiast wzmacniacze pozwolą miłośnikom muzyki cieszyć się z naturalnego brzmienia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.