Jakie wagi stosuje się na kolei?

Mężczyzna przy torach używa wagi kolejowej

Wagony kolejowe również muszą być ważone. W tym celu zaprojektowano specjalne systemy ważenia, które umożliwiają sprawdzanie ciężaru wielogabarytowych wagonów kolejowych. W artykule wyjaśniamy, jakie wyróżniamy rodzaje wag kolejowych oraz w jaki sposób się ich używa. Wymieniamy również inne udogodnienia, w które wyposażone są współczesne, innowacyjne wagi kolejowe.

Kiedy trzeba ważyć wagony kolejowe?

Ciężar wagonów kolejowych sprawdza się między innymi tuż po wyprodukowaniu czy naprawie, a przed oddaniem do użytku.  Celem takich czynności jest kluczowa ze względów bezpieczeństwa kontrola, po to by po liniach kolejowych nie poruszały się wagony przeciążone. Pociągi o nadmiernej wadze mogą przyczyniać się do intensywniejszego i szybszego zużycia toru oraz stwarzać zagrożenie dla ruchu. Wagi kolejowe są stosowane głównie w celach typowo komercyjnych, by móc prowadzić precyzyjne rozliczenia przy transakcjach handlowych i akcyzowych. Aby zapewnić możliwie jak największą precyzyjność pomiaru najlepiej ważyć wagony pojedynczo, jeden po drugim.

Wagi kolejowe: do wagonów kolejowych stojących w miejscu i będących w ruchu

Wagi kolejowe dzielimy na statyczne oraz dynamiczne – zarówno jedne, jak i drugie znajdują się w naszej ofercie sprzedażowej. Jak sama nazwa wskazuje, wag statycznych używa się do ważenia wagonów stojących na pomostach wagowych, natomiast wagi dynamiczne służą do sprawdzania ciężaru wagonów będących w ruchu – również tych, które przewożą towary płynne. Wagi kolejowe statyczne dokonują pomiarów dotyczących wagonów, ale również kół, osi czy wózków. Sprawdzają też, czy obciążenia są równomiernie rozłożone. Statyczne systemy ważenia umieszcza się zazwyczaj albo w kanałach rewizyjnych albo montuje się je bezpośrednio w szynach lub na prefabrykowanych fundamentach.

Obecnie przedsiębiorstwa handlowe i produkcyjne korzystają z elektronicznych wag kolejowych oferowanych przez takie firmy jak Tamtron Polska. Sprzedawane przez nich modele identyfikują i rejestrują wagony oraz łączą je z wynikami ważenia. Jednym słowem – współczesna technologia, w którą wyposażone są innowacyjne systemy ważenia, umożliwia łatwe zarządzanie danymi z ważeń. Ponadto limity obciążeń są natychmiastowo wychwytane przez systemy elektroniczne, a użytkownik jest o tym fakcie informowany za sprawą różnych sygnałów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.