Microsoft Windows 10 – gdzie kupić? Czy warto?

Kobieta pracuje na komputerze

Microsoft to niekwestionowany hegemon na rynku systemów operacyjnych, ciesząc się olbrzymią popularnością nie tylko pośród niedzielnych użytkowników komputerów. Najpopularniejszym obecnie produktem w stajni giganta z Redmond jest Windows 10. Gdzie kupić legalną wersję tego systemu? Czy w 2021 roku ma to jeszcze sens?

Windows 10 w 2021 roku

Windows 10 nie jest już najnowszym produktem spod szyldu „okienek”. Na początku października bieżącego roku swą premierę miała bowiem pierwsza wersja Windows 11. Jest on jednak darmowy dla posiadaczy ważnej licencji Windows 10, a z perspektywy niedzielnego użytkownika komputerów, zmiany są kosmetyczne. Nie wszyscy będą mogli jednak pozwolić sobie na „jedenastkę”. Pośród wymagań sprzętowych znajdziemy bowiem konieczność posiadania modułu TPM 2.0, którego na próżno uświadczyć w starszych konfiguracjach.

Ponadto, wczesne wersje Windowsów często są nękane problemami, które są okresowo rozwiązywane nadchodzącymi aktualizacjami. W tak krótkim czasie po premierze systemy operacyjne nie cieszą się jeszcze rozbudowaną społecznością, co sprawia, że znacznie ciężej jest znaleźć solucję na własną rękę.

Windows 10 ma się na razie dobrze i nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić w najbliższym czasie. Microsoft ogłosił oficjalne zakończenie wsparcia swojego systemu w 2025 roku, co sprawia, że będziemy mogli cieszyć się bezproblemowym użytkowaniem jeszcze przez sporo czasu. Nic nie stoi na przeszkodzie, by korzystać z niego po upłynięciu tej daty. Wówczas będziemy musieli być jednak świadomi potencjalnych luk związanych z bezpieczeństwem, co praktycznie w całości dyskredytuje go pod kątem użytkowania w firmach podłączonych do sieci zewnętrznej.

Windows 10 – licencje, wersje i ceny

Wśród standardowych wersji dedykowanych użytkownikom domowym znajdziemy dwie wersje: Home oraz Pro. Druga z nich zwiększa poziom bezpieczeństwa dzięki zastosowaniu funkcji BitLocker oraz Windows Information Protection (WIP). Cena wersji w Home wynosi 629,99 złotych, z kolei zakup Pro wiąże się z wydatkiem rzędu 1 099,99 złotych. Nie zapominajmy jednak, iż są to ceny detaliczne oferowane przez producenta, choć oczywiście da się je nabyć legalnie w tańszy sposób. Na rynku znajdziemy także dwa podstawowe typy licencji: OEM oraz Box. Pierwsza z nich wiąże licencję z BIOS-em naszego komputera, druga z kolei nie posiada takiego ograniczenia.

Gdzie kupić Windows 10?

Wielu użytkowników zadaje sobie pytanie, gdzie kupić system Windows 10. Istnieją trzy najbezpieczniejsze drogi. Można to uczynić:

  • na oficjalnej stronie Microsoftu – ceny podano wyżej,
  • u autoryzowanych partnerów Microsoftu – zapewnia on specjalną wyszukiwarkę,
  • w sklepach detalicznych – mowa tu głównie o zaufanych sklepach z branży elektronicznej.

Na portalach aukcyjnych aż roi się jednak od atrakcyjnych ofert, które kuszą niską ceną, a także zapewnieniami sprzedawców o bezproblemowym działaniu. Pamiętajmy jednak, że poświadczeniem legalności naszego systemu operacyjnego jest certyfikat Microsoft Windows 10. By zminimalizować ryzyko „nacięcia się” na nieuczciwego sprzedawcę, należy zwrócić uwagę na:

  • zbyt niską cenę – powinna ona zapalić nam światełko ostrzegawcze, iż dana oferta jest zbyt dobra, by mogła być prawdziwa,
  • opinie – choć w dzisiejszych czasach nie jest trudno wyrobić sobie mnóstwo pozytywnych ocen, warto poszukać opinii w zewnętrznych źródłach, wyszukując nazwę sprzedawcy,
  • źródło – poza portalami aukcyjnymi znajdziemy również niezależne strony, parające się stricte sprzedażą licencji. Część z nich powstała jednak z myślą o nielegalnym zarobku, toteż należy dokładnie zapoznać się z regulaminem.

W tym miejscu warto zaznaczyć, iż polskie prawo dopuszcza istnienia rynku licencji wtórnych. Nierzadko więc bywa, że do nieoficjalnej sprzedaży trafiają klucze, które zostały usunięte z urządzeń i udostępnione do odsprzedaży. Formalnie, nie jest to niezgodne z prawem, lecz może przynieść nam sporo przykrości. Mowa tu między innymi o potencjalnym przekroczeniu limitu użytkowników, czy też zablokowaniu licencji przez producenta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.