BIM – dlaczego staje się podstawą w realizacji projektów budowlanych?

Korzystanie z BIM przy projekcie budowlanym

BIM (Building Information Modeling) – modelowanie informacji o budynku, cyfrowy zapis właściwości fizycznych i użytkowych obiektów budowlanych w postaci parametrycznej. Służy do generowania i wykorzystywania danych o budynkach w postaci bazy wiedzy, która jest w pełni dostępna dla uczestników procesu inwestycyjnego i stanowi podstawę do podejmowania decyzji. Cały cykl życia od wstępnej koncepcji poprzez planowanie, budowę, operacje i rozbiórkę budynku.

BIM umożliwia wszystkim zainteresowanym uczestnikom inwestycji równoczesny dostęp do tych samych informacji dzięki interoperacyjności platform technologicznych. Ta właściwość sprawia, że ​​BIM jest szczególnie przydatny w realizacji projektów budowlanych. Pozwala to uniknąć niedogodności dla uczestników procesu inwestycyjnego poprzez stosunki umowne, które eliminują wzajemną odpowiedzialność za błędy, tworzą zachęty do współpracy i eliminują zbędne kroki w inwestycjach. proces.

Dlaczego potrzebujemy BIM?

Praca z technologią BIM wymaga, aby wszystkie elementy budynku były w postaci cyfrowej (tzw. obiekty BIM). Format cyfrowy można łatwo pobrać i używać z wybranym oprogramowaniem. Obecnie większość treści BIM to uogólnione modele drzwi, okien, toalet, lamp itp. Jednak po prostu zastępuje stare rysunki 2D bez dodawania żadnej wartości do procesu projektowania.
Istnieje rosnące zapotrzebowanie na specyficzne dla producenta treści BIM, które nie tylko pokazują fizyczne cechy produktu, ale także zawierają inne istotne dane, takie jak informacje o produkcie, instrukcje montażu, zużycie energii, koszty operacyjne i żywotność produktu.

Jak spełnić wymagania BIM?

BIM jest stosowany na całym świecie i ma wpływ na branżę budowlaną. Ale jak możesz upewnić się, że podążasz za trendami?
1. Rozpocznij cyfryzację
Nowe przepisy i plany wdrożenia BIM są częścią szerszego procesu cyfryzacji. W 2020 roku i podczas pandemii cyfryzacja przekształciła się z luksusu w konieczność.
2. Digitalizacja produktu
Po przejściu do cyfrowego trybu pracy musisz zdigitalizować swoje produkty. Zapewnienie, że Twój produkt stanie się częścią Twojego projektu BIM, jest niezbędne do przeprowadzenia Twojej firmy przez cykl zakupowy.
3. Udostępnianie obiektów BIM w trybie online
Ostatnim krokiem jest przekazanie plików ekspertom. Znalezienie świetnego rynku z bezpośrednim dostępem do ogromnej puli architektów i inżynierów jest kluczem do przyciągnięcia produktów do Twojego projektu. Zwłaszcza, że ​​coraz więcej krajów wprowadza obowiązek BIM.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.