Co to jest blockchain

bitcoin

W uproszczonym skrócie można to określić jako zdecentralizowana baza danych. Z czym jednak to się wiąże? Wszystko wyjaśnione poniżej.

Technologia

Dotychczas jak zakładaliśmy np. stronę internetową na dostępnych serwerach to mogło się zdarzyć tak, że ich właściciel postanowił je odłączyć od sieci. Wtedy nie mieliśmy do niej dostępu. Technologia blockchain zapobiega takim zdarzeniom. W tym wypadku każdy komputer może być takim serwerem. Daje to możliwość zapisywania i przechowywania informacji o transakcjach przesyłanych w internecie tworząc w ten sposób bloki danych.

Kryptowaluty

Tak naprawdę Bitcoin i inne waluty cyfrowe czy jak je tam zwał odzwierciedla wartość mocy obliczeniowej jaka jest skumulowana w sieci blockchain danej kryptowaluty. Wydobycie Bitcoinów to nic innego jak użyczanie mocy obliczeniowej sprzętu do szyfrowania kolejnych bloków danych. Za wydobycie każdego bloku jest nagroda w postaci Btc. Im trudniejsze jest wydobycie (tzw. hash rate) bloku tym mocniejszy sprzęt musi być do tego użyty. Do tego celu powstają tzw. kopalnie kryptowalut z sprzętem wartym miliony.

Bezpieczeństwo

Kod źródłowy jest otwarty i można sobie do woli w nim grzebać. Jednak nie da się zmienić informacji zapisanych w poprzednich transakcjach. Każdy blok danych jest zatwierdzany w kolejnym. Tak tworzy się nierozerwalny łańcuch. Próba wprowadzenia modyfikacji spowoduje odrzucenie polecenia przez system. Gdyż informacja fałszywa nie ma swojego śladu w łańcuchu bloku. Każdy taki ślad to jest hash rate. Im więcej śladów tym większy hash rate. Im tym większa musi być moc obliczeniowa aby zaszyfrować kolejny blok.

Raz zapisana informacja nie będzie już nigdy zmieniona, więc nie będzie można wcześniej wprowadzanych zapisów fałszować lub usuwać. Informacje są zapisywane przy pomocy kluczy kryptograficznych, o niebo bezpieczniejszych niż odręczne podpisy dokumentów. Jeśli użytkownik przechowuje swój prywatny klucz w tajemnicy nie grozi mu żadne niebezpieczeństwo. Jednak raz utraconego klucza nie da się odzyskać i wtedy zupełnie traci się kontrolę nad kontem.

Blockchain jest innowacyjnym rozwiązaniem, którym interesują się największe, światowe korporacje. Łańcuchy bloków będą wzbudzać większe zaufanie niż całe instytucje. Siła algorytmu kryptograficznego to przyszłość światowej myśli technologicznej.

1 comment

  1. Krzynio pisze:

    Czytam od kilku dni książkę na ten temat i dalej nie mogę do końca zrozumieć mechaniki blockchain, to chyba nie jest możliwe do ogarnięcia w 100%.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.