Światłowód to specjalna konstrukcja z włókna szklanego, w której zamknięta jest wiązka światła. Choć dziś najczęściej wiąże się go z doprowadzaniem internetu, znajduje wiele innych zastosowań, a jego pierwotne przeznaczenie było zupełnie odmienne.
Historia światłowodu
Światłowód po raz pierwszy użyty został przez niemieckiego studenta medycyny Heinricha Lamma, który już w 1930 roku wykorzystał światłowód przy endoskopii, czyli zabiegu umożliwiającym bezoperacyjne zajrzenie do organizmu pacjenta za pomocą sondy doświetlanej właśnie przez światłowód.
W drugiej połowie XX wieku trwały intensywne prace nad rozwojem tej technologii, których przełom nastąpił w USA w 1970 roku, kiedy naukowcom udało się stworzyć światłowód przenoszący informacje. Siedem lat później użyto go do pierwszego połączenia central telefonicznych w Turynie. Od tamtej pory próbowano wzmocnić sygnał i zredukować jego straty, aby możliwy był przesył na większe dystanse. Kiedy to się udało, światłowody rozpoczęły swoją zawrotną karierę w telekomunikacji.
Jak zbudowany jest światłowód?
Światłowód jest przewodem zbudowanym z kilku warstw. W samym środku znajduje się bardzo cienki szklany rdzeń, w przekroju zbliżony do ludzkiego włosa. Tym rdzeniem przemieszcza się światło, ale by było to możliwe, rdzeń musi otaczać płaszcz, który je odbija.
W ten sposób światło nie rozprasza się na zewnątrz, tylko pozostaje w środku światłowodu. Całość otacza jeszcze warstwa ochronna (jedna lub kilka, jeśli jest to potrzebne).
Jak działa światłowód?
Światłowód przesyła informację za pomocą światła. Aby było to możliwe, sygnał elektryczny musi zostać zamieniony na optyczny. Służy do tego nadajnik, który może nadawać światło poprzez laser lub diodę LED.
Następnie światło przemieszcza się w rdzeniu, niejako odbijając od jego ścian, przez które nie może przeniknąć z powodu załamującego je płaszcza. Tak prowadzone światło trafia do detektora, który jest odbiornikiem znajdującym się „po drugiej stronie” kabla. Owy odbiornik przetwarza sygnał optyczny w elektryczny.
Jakie zalety ma światłowód?
Ze względu na swoją konstrukcję oraz użyty nośnik, światłowód zapewnia bardzo szybki przepływ informacji. Firmy takie jak INEA oferują sieć światłowodową o przepustowości aż 1000 Mb/s na sekundę, czyli sto razy szybszą niż sieć oparta o kable miedziane. Do tego światłowód jest odporny na warunki atmosferyczne, a do przesyłu między nadawcą i odbiorcą nie potrzebuje zewnętrznego zasilania.
To sprawia, że transmisja jest nie tylko szybka, ale i bezawaryjna. Liczba użytkowników korzystających z danej sieci światłowodowej nie obniża jej wydajności. Kable światłowodu są wytrzymałe, można je prowadzić na znaczne odległości, zaś ich podatność na zużycie jest doprawdy niewielka. To wszystko sprawia, że światłowód jest najrozsądniejszym wyborem.