Decyzję o kupnie nowego telefonu podejmujemy zwykle w momencie, gdy obecne urządzenie już nam nie wystarcza, w jakiś sposób nas ogranicza. W podjęciu dobrej decyzji nie pomaga nam ogromna ilość marek i modeli jakie znajdują się na rynku. W obecnej chwili w zasadzie mamy atak klonów. Prawie każdy telefon posiada notcha i pełnoekranowy wyświetlacz. W takiej sytuacji rynkowej wybór, mimo że pozornie wielki to jest tak naprawdę ograniczony. Kiedyś telefon służył nam jedynie do dzwonienia lub wysyłania smsów. Obecnie jest urządzeniem must have, które zastępuje nam w wielu sytuacjach komputer.
System operacyjny
Wybór systemu operacyjnego jest przedmiotem sporu już od dłuższego czasu. Jednak jeśli popatrzymy na to, jakich graczy mamy obecnie na rynku, to wybór w zasadzie ogranicza się tylko do iOS i Androida. Telefony, które działają pod kontrolą systemu od Apple są bardzo wydajne, ale i zdecydowanie droższe od tych z Androidem. Natomiast system od Googla jest bardziej powszechny, przez co nie jest tak trudno wybrać tańszy telefon z tym oprogramowaniem.
Ekran smartfona
Warto też rozważyć jak duży wyświetlacz będzie nam potrzebny. Obecnie praktycznie każdy nowy telefon posiada wyświetlacz o rozmiarze około 6 cali. Tych o rozmiarach mniejszych jest niewiele lub posiadają słabsza specyfikację. Warto także wspomnieć o proporcjach ekranu. Kiedyś królowały popularne proporcje 16:9. Wraz z pojawieniem się wyświetlaczy bez ramek trochę się to zmieniło. Przyjęła się tendencja wydłużania przednich paneli i dzisiaj mamy do czynienia z wyświetlaczami o proporcjach nawet 19,5:9.
Jakość wykonania
Bardzo ważna kwestią w kontekście dłuższego użytkowania telefonu jest to, z jakich materiałów urządzenie jest zbudowane. Jeśli są to plastiki, które sprawiają wrażenie, że telefon zaraz się zniszczy, to nawet nie warto brać takiego urządzenia pod uwagę. Należy szukać smartfonów zbudowanych ze szkła lub innego materiału dobrej jakości.
Aparat fotograficzny
Wielu użytkowników szczególną uwagę przykłada do jakości aparatu fotograficznego umieszczonego z tyłu telefonu. W zasadzie są to już 2 aparaty, często wykorzystywane do odmiennych celów. Ich jakość w większości wypadków jest bardzo dobra. Aparat służy też do nagrywania filmów. Zwykle jest to rozdzielczość Full HD, choć zdarzają się też modele topowe nagrywające w 4K.
Podzespoły
Jeśli chodzi o wydajność, to większość obecnych na rynku telefonów wykorzystuje topowe procesory oraz posiada od 3 GB ram-u. Jeśli często płacimy zbliżeniowo to warto zwrócić uwagę na to czy urządzenie posiada NFC (near-field communication). Wielu azjatyckich producentów nie implementuje tego rozwiązania w swoich smartfonach.
Podsumowanie
Decyzję związaną z kupnem nowego telefonu warto dokładnie przemyśleć, gdyż jest to urządzenie, które bez wątpienia posłuży nam przez dłuższy okres. Jeśli nie stać nas na wymianę smartfona to należy rozważyć aktualizację oprogramowania na nowsze, niekoniecznie oficjalne (oryginalne). Dzięki takiemu ruchowi telefon może zyskać kilka funkcji, a przede wszystkim przyśpieszyć swoje działanie.