Dedykowane systemy B2B i platformy e-Commerce B2B mają za zadanie obsługę wszelkich relacji z partnerami biznesowymi. Są to jedne z najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych systemów sprzedażowych, które obsługują każdy etap w procesie sprzedażowym. Głównymi zaletami są: optymalizacja wielu procesów i automatyzacja najczęściej powtarzanych czynności. Systemy B2B minimalizują możliwość pomyłek, które dość często pojawiają się podczas ręcznej obsługi zamówień. Dynamicznie rozwijający się rynek platform B2B to zasługa stale rosnącej popularności rozwiązań mobilnych takich jak: płatności internetowe jak również aplikacje, z których można korzystać na urządzeniach mobilnych (smartfony, tablety). W dzisiejszych czasach większość z nas nie chce tracić czasu na tradycyjne zakupy, dlatego też znacząca część obrotów finansowych przeniosła się do wirtualnego świata. Z dnia na dzień wzrasta zapotrzebowanie na platformy e-Commerce, dzięki którym sprzedaż produktów i usług jest bezpieczna i efektywna.
Dedykowane systemy B2B
Platformy B2B (Business-to-Business) coraz częściej wychodzą na przeciw oczekiwaniom klienta i stawiają na indywidualne projekty dopasowane do wymagań nabywcy. Dzięki specjalistom zajmującym się projektowaniem systemów B2B powstają sprawne i przemyślane projekty, w których koncepcja funkcjonalności i użytkowności platformy idzie w parze z przejrzystą i cieszącą oko szatą graficzną.
Dedykowane platformy B2B charakteryzują się realizacją projektu poprzez indywidualnie dobrane wdrożenia, uwzględniając przy tym specyfikę branży, oferowanych produktów, wybranego modelu biznesowego oraz ściśle określonej docelowej grupy klientów.
Profesjonaliści zajmujący się tworzeniem dedykowanych systemów B2B, oferują dostosowanie platformy sprzedażowej w zakresie nawet bardzo zaawansowanych funkcji takich jak:
- systemy rabatowe, uzależnione od poziomu dostępu dla różnych partnerów,
- szczegółowe analizy sprzedaży,
- dedykowany panel dla różnych kontrahentów,
- wielopoziomowy system, zajmujący się zatwierdzaniem zamówień,
- możliwość wielu kont z różnymi poziomami dostępu w obrębie jednej firmy,
- podgląd oraz stała kontrola rozliczeń finansowych klientów,
- możliwość tworzenia nietypowych cenników,
- system tworzenia i zarządzania promocjami,
- automatyzacja obsługi zwrotów i reklamacji.
- wsparcie sprzedaży na rynku międzynarodowym
- elektroniczna obsługa reklamacji,
- cyfrowy obieg dokumentów.
Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii możliwa jest obsługa tysięcy klientów w jednym czasie oraz wprowadzenie do oferty tysięcy produktów. Dedykowane systemy B2B pozwalają wprowadzać niestandardowe funkcje i rozwiązywać nieszablonowe problemy np. składanie zamówienia z jednoczesną możliwością konfiguracji specyfikacji produktu. Jest to milowym krokiem w rozwoju sprzedaży internetowej w przeciwieństwie do tradycyjnych dotychczas stosowanych rozwiązań.
Zintegrowane platformy e-Commerce dają pełną kontrolę nad procesem sprzedaży i pozwalają na pełną analizę oraz wizualizację niezliczonych ilości danych. Dzięki czemu w stosunkowo krótkim czasie możliwe jest podejmowanie kluczowych decyzji a zarządzanie biznesem staje się łatwiejsze i efektywniejsze.
Zalety platform e-Commerce
Główną zaletą dedykowanych systemów B2B jest ergonomia każdego z etapów procesu sprzedaży. Ogromna funkcjonalność dostosowana możliwie najbardziej pod wymagania kontrahenta znacząco uprasza wiele procesów związanych z prowadzeniem sprzedaży takich jak: tworzenie ofert czy proces składania zamówień, co finalnie przekłada się na istotne przyspieszenie czasu realizacji każdego zamówienia i znacząco obniża koszty obsługi transakcji.
Istotną funkcją platform B2B jest integracja systemów zarówno nabywcy jak i odbiorcy. Dzięki wsparciu współpracy z różnymi partnerami i możliwości wymiany ważnych danych w czasie rzeczywistym, transakcje stają się łatwiejsze z korzyścią dla obu stron. Tworzenie i zarządzanie katalogami np. dla odbiorców hurtowych daje możliwość natychmiastowej realizacji sprzedaży.
Zarządzanie finansami w dedykowanych platformach e-Commerce jest uproszczone dzięki temu, że pracownicy działu handlowego mają bezpośredni wgląd w całą historię rozliczeń i na bieżąco mogą śledzić należności swoich nabywców. Z drugiej strony kontrahenci mają dostęp do takich informacji jak rozliczenia faktur. Automatyzacja powiadomień o zaległych płatnościach pozwala na uregulowanie zaległości i zwiększa skuteczność w egzekwowaniu należnych zobowiązań finansowych.
Dedykowane systemy B2B charakteryzują się ogromną elastycznością i skalownością. Projekt na każdym etapie realizacji jest dokładnie przemyślany. Elastyczna infrastruktura dostosowuje się do rozwoju platformy wraz ze zmnieniającymi się trendami na rynku oraz indywidualnych rosnących potrzeb, które z czasem ulegają różnym modyfikacjom.
Możliwość kompleksowej obsługi etapów związanych z obsługą reklamacji i zwrotu towarów, dzięki zastosowaniu dedykowanych platform e-Commerce, ściśle dostosowane są do specyfiki i dynamiki firmy. Automatyzacja procesu umożliwia klientom otrzymywanie powiadomień na każdym etapie reklamacji bądź zwrotu co minimalizuje liczbą pytań z wątpliwościami kierowanych do działu obsługi klienta.
Etapy tworzenia dedykowanych systemów B2B
Dedykowane systemy B2B obecnie coraz częściej są „szyte na miarę” klienta. Podczas projektowania a następnie wdrażania platformy B2B można wyróżnić kilka ważnych etapów:
- w pierwszej kolejności ważna jest analiza potrzeb firmy. Jest to najbardziej kluczowy etap, polega na poznaniu rzeczywistych potrzeb, które następnie konfrontowane są z oczekiwaniami zarówno klienta jak i jago kontrahentów. W tym etapie warto skupić się na określeniu dostępnych funkcjonalności, analizie obecnych oraz planowanych procesów biznesowych, co wpłynie na jakość i efektywność całego projektu.
- Tworzenie projektu funkcjonalnego systemu określa wszelkie elementy planowanych działań. Jest tworzony na podstawie wcześniejszej analizy. Opracowywane są funkcje systemu oraz ich szczegółowa specyfikacja.
- Wdrożenie systemu, testy a finalnie uruchomienie systemu to kolejne etapy realizowane na podstawie wcześniejszej dokumentacji. W testach bierze udział zarówno klient jak i kontrahent. Jeśli uruchomiony system jest poprawny zostaje oddany w użytkowanie.
- Końcowymi etapami jest analiza i stały rozwój platformy. Dzięki szczegółowym analizom i bieżącym potrzebom możliwe jest ciągłe doskonalenie systemy B2B, który będzie spełniał wszystkie kryteria klienta.
Ważne jest aby wybrać wykwalifikowanego specjalistę, który krok po kroku będzie współpracował z klientem. Dedykowane platformy e-Commerce powstały aby zoptymalizować i usprawnić proces sprzedaży, dzięki czemu podjęte przez firmę działania biznesowe przełożą się na zwiększenie zysków.