E-dziekanat – czym jest i jak działa?

Kobieta korzysta z sysemu e-dziekanat

Szybkie i sprawne porozumiewanie się to oszczędność czasu zarówno dla studentów, wykładowców oraz pracowników dziekanatu uczelni wyższych. Czym jest e-dziekanat? Jak działa e-dziekanat? Koniecznie czytaj dalej!

Co to jest e-dziekanat?

Czym jest e-dziekanat? E-dziekanat, lub inaczej webdziekanat, to system informatyczny prowadzony przez uczelnię, dzięki któremu studenci bez wymaganej obecności na uczelni mogą pozyskać informacje na temat przebiegu studiów, płatności, ocen. W obecnych czasach jest on bardzo cennym wyborem dla każdej uczelni chcącej zapewnić swoim studentom najwyższy poziom ich obsługi oraz nauczania. E- dziekanat, to również komfort pracy dla dydaktyków oraz zoptymalizowanie obowiązków pracowników dziekanatu stacjonarnego.

Funkcje e-dziekanatu

Jak działa e-dziekanat? E-dziekanat działa na zasadzie pełnej obsługi nauczania w uczelni. Kieruje on wszystkimi procesami związanymi z zarządzaniem dydaktyką w uczelni. Zapewnia wielorakie metody komunikacji miedzy studentem, wykładowcą, a dziekanatem. Najczęściej są nimi:

  • e-maile,
  • smsy,
  • ogłoszenia w aktualnościach,
  • widoczne powiadomienia w interfejsie.

E-dziekanat umożliwia sprawną obsługę elektronicznych usług studenckich, takich jak zapisy, płatności, obiegi dokumentów, wybory. Zazwyczaj do samodzielnego sporządzania dokumentów, które następnie zdalnie wysyłane są do dziekanatu, służą specjalne kreatory tworzenia. Istotną rolę w sprawnym funkcjonowaniu e-dziekanatu spełnia nowoczesny i funkcjonalny interfejs. Prosty w obsłudze, a zarazem z wieloma możliwościami dla użytkowników będzie idealnym rozwiązaniem. Interfejs powinien realizować wytyczne WCAG 2.0, czyli Web Content Accessibility Guidelines (to 12 wytycznych określających atrybuty elementów treści internetowych, mających wpływ na ich przystępność). E-dziekanat musi być tak samo łatwy w użytkowaniu i modyfikacji dla działu IT uczelni. Istotną kwestią jest możliwość swobodnej rozbudowy systemu i jego integracji przez API. System, który będzie wspierał porządkowanie i gromadzenie danych, a także zautomatyzowanie procesu wysyłki danych do sprawozdawczości spowoduje, że ich praca będzie bardziej efektywna. Połączenie ze zintegrowanym systemem informacji o nauce polskiej i szkolnictwie wyższym (POL-on), Jednolitym Systemem Antyplagiatowym (JSA) oraz Ogólnopolskim Repozytorium Prac Dyplomowych również stanowią istotną kwestię. Ważna jest także szybkość i sprawność kontaktu z dostawcą usługi jaką jest e-dziekanat. Ekspresowa pomoc i natychmiastowe rozwiązanie problemów, bądź dylematów związanych z funkcjonowaniem e-dziekanatu, nie wywoła trudności w jego funkcjonowaniu.

Jakie korzyści daje e-dziekanat?

Edziekanat jest nieocenionym, nowoczesnym  rozwiązaniem dla każdej ceniącej się uczelni wyższej. Dzięki niemu studenci maja stały dostęp do regularnie aktualizowanych o zmiany prawne wzorcowych dokumentów . Umożliwia on efektywną komunikację między studentami, a wykładowcami za sprawą powiadomień SMS i e-mail. Możliwość załatwienia wielu formalności zdalnie, powstrzymuje do minimum osobistą obecność w dziekanacie. Zarówno studenci, jak i dydaktycy mają stały dostęp do aktualnych informacji na temat wydarzeń na uczelni. Nowoczesny i prosty w obsłudze interfejs ze zdalną instrukcją obsługi zawsze będzie stanowić zachętę do korzystania z platformy e-dziekanatu. Wygląd dostosowany do identyfikacji wizualnej uczelni stanowi istotną kwestię dla jej rozpoznawalności i utożsamiania się z nią.

Włączenie do użytkowania e-dziekanatu dodaje uczelni prestiżu, zachęca studentów do wybrania właśnie tej uczelni, a dydaktyków do pracy w niej. To nowoczesne rozwiązanie, które w dzisiejszych czasach jest ogromnym i niezbędnym udogodnieniem dla wszystkich, którzy są związani z uczelnią wyższą.

1 comment

  1. Jowita pisze:

    Trzeba przyznać, że e-dziekanat jest bardzo pomocny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.