Inteligentne okulary – przegląd najnowszych modeli

Inteligentne okulary

Przeważnie okulary służyły nam do poprawy ostrości widzenia, korekty wzroku i ochrony przed słońcem, na basenie przed zalaniem oczu wodą, a w pracy przed wpadaniem do oka zanieczyszczeń. Do każdej funkcji zakładaliśmy inny ich rodzaj. Obecnie pojawiły się na rynku zagadkowe okulary, mające własną inteligencję.

O co chodzi z tymi inteligentnymi okularami?

Inteligentne okulary mają wbudowane różne gadżety z funkcjami takimi jak np.:

  • słuchawki (bluetooth);
  • video;
  • kamera;
  • asystent głosowy.

Inteligentne okulary zamiast słuchawek

Okulary, które mają wmontowane w oprawki słuchawki, pobierają dźwięk bezpośrednio z kości czaszki, pomijając ucho wewnętrzne i generując dźwięk bezpośrednio w mózgu. Mogą więc uchronić nas przed utratą lub osłabieniem narządu słuchu, jak to może się zdarzyć, mając w przewodach słuchowych tradycyjne słuchawki.

To wygoda dla biegaczy. W takich okularach nie muszą już zaplątywać się przez przypadek w kabelki od słuchawek, gdyż ich nie posiadają. Są jak bezprzewodowe słuchawki i odbierają dźwięk przez bluetooth. Wszelkie potrzebne urządzenia są wmontowane w uchwyty okularów od strony wewnętrznej. Z powodu tych urządzeń uchwyty są nieco grubsze niż u tradycyjnych oprawek, ale nie tracą na atrakcyjnym wyglądzie.

Inteligentne okulary mogą być jako okulary przeciwsłoneczne lub tylko oprawki, do których mamy możliwość założenia szkła zgodne z naszą wadą wzroku. Montażem szkieł musi zająć się optyk i z pewnością nie będą to te same z naszych starych okularów. Dodajmy więc koszt usługi, nowych szkieł i oprawek razem, by wyszedł nam całkowity koszt takiego przedsięwzięcia. Omawianych inteligentnych okularów cena waha się w granicach 60 zł.

Inteligentne okulary do gier komputerowych i kina stare jak świat

Od dawna znamy gogle, które zakładają gracze, by poczuć się w grze, jakby to była rzeczywistość. Jeżeli były kiedyś drogie, to teraz te inteligentne okulary cenę mają bardzo niską i jesteśmy w stanie kupić je za niecałe 25 zł.

Zapewne kojarzymy, o co chodzi z inteligentnymi okularami do oglądania filmów, które zakładamy w kinie, by odbierać płaski obraz w 3D. Podobna technika, co w okularach do gier komputerowych, ale bez dodatkowych funkcji. Mają więc wyłącznie dwukolorowe szybki. Jedną niebieską drugą czerwoną. Oprawki papierowe, więc cena jest bardzo mała, zwykle wliczona w cenę biletu.

Podobne okulary, jak do gier komputerowych, dołączone są do androida, który fruwa ponad naszymi głowami i lustruje otoczenie, robi zdjęcia, nagrywa, a niekiedy strzela. Do tych ostatnich mają dostęp tylko odpowiednie służby.

Kamera i wideo bezpośrednio przed oczami

Idąc po mieście w inteligentnych okularach, które mają kamerę wideo, możemy nimi robić zdjęcia i nagrywać filmiki. Jednak nie wszędzie w takich okularach będziemy mogli wejść, gdyż wielu przedsiębiorców zabrania zapisywania poglądowego, czyli robienia zdjęć i nagrywania wnętrza ich budynku, mienia itp.

Wchodząc do restauracji, lepiej również takie okulary zdjąć, by szef restauracji nie stał się dla nas niemiły. Czyli w takich okularach jednak mamy ograniczone pole manewru. Mają one jednak jeszcze dodatkowe funkcje jak np. asystenta głosowego. Możemy go zapytać o drogę i inne informacje, na które udzieli nam odpowiedzi.

Niektóre inteligentne okulary podłączyć możemy do smartfona lub telefonu albo do nawigacji. Trudno to sobie wszystko wyobrazić. Przekonać się musimy sami, wypróbowując takie cudo techniki na własnym nosie.

Inteligentne okulary

Źródło: Pixabay.com

Najnowsze modele inteligentnych okularów czekają na wdrożenie

Skoro ruszył pomysł z wykorzystaniem oprawek okularów, do przeróżnych funkcji ułatwiających nam życie, spodziewajmy się, iż najnowsze modele inteligentnych okularów mogą nas wybitnie zaskoczyć. Projekt dotyczy odczytywania nawet chorób. Obecnie najnowszymi modelami inteligentnych okularów są te do odsłuchiwania muzyki bez angażowania ucha, dzięki czemu nie utracimy kontaktu z rzeczywistością. Inne modele mają np. wbudowany maleńki monitor wyświetlający informacje itp. funkcje.

Im nowsze modele inteligentnych okularów cena może nas zwalić z nóg. Nie bądźmy zdziwieni, iż cena będzie sięgała tysiąca złotych, a nawet, bagatela, 3500 zł. Wszystko zależy od ilości wbudowanych funkcji, wykorzystanego do obudowy materiału oraz od firmy, która dany model wypuści na rynek.

Autor tekstu:
Beata Goździk, autorka książki „Bierz plecak i lecimy”
oraz lektorka audiobooków.

Źródła:

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.