Jak dbać o stopy i dobierać buty?

Mężczyzna ma na sobie czarne, wygodne buty trailowe

Stopy są niezwykle ważne, bez nich niemożliwe byłoby swobodne poruszanie się, przyjmowanie pozycji pionowej. Dźwigają one cały ciężar ciała, zapewniają stabilność. Istotne będzie wobec tego dbanie o nie, aby uchronić się przed różnymi schorzeniami. Dobór właściwego obuwia ma kluczowe znaczenie. Jeśli będzie ono niewygodne, źle wyprofilowane, na wysokim obcasie, to niestety prędzej lub później pojawią się rozmaite problemy. Zakładanie szpilek mocno obciąża stopy, prowadzi do powstania deformacji. Każdy miał okazję przekonać się, jaki dyskomfort wiąże się z założeniem nowych butów, które są jeszcze nierozchodzone, niedopasowane do stóp.

Profilaktyka gwarancją zdrowych stóp

Wady stóp mogą być zarówno wrodzone, jak i nabyte. Niektórzy sami przyczyniają się do rozwoju rozmaitych deformacji, najczęściej wynika to z zakładania nieodpowiedniego obuwia. Niektóre trendy modowe mogą wręcz przyczynić się do wystąpienia problemów ze stopami, przykładami będą kilkunastocentymetrowe szpilki, zwężające się noski. Z haluksami boryka się coraz więcej osób i nie jest to coś, co się dziedziczy. Oczywiście nie trzeba rezygnować z butów na obcasie, ale nie powinien mieć on więcej niż 5 cm wysokości. Na płaskich podeszwach ciężar ciała jest rozkładany równomiernie. Zbyt mocny nacisk na wybrany obszar skutkuje deformacjami. Obciąża nadmiernie mięśnie i więzadła stóp. Płaskostopie nie dotyczy wyłącznie dzieci. Częste chodzenie na wysokich obcasach przekłada się na permanentny przykurcz mięśni, co skutkuje napięciem i dolegliwościami bólowymi. Buty powinny mieć elastyczną podeszwę, obcas do 5 cm, amortyzować wstrząsy. Stopy będą za to wdzięczne, podobnie jak za masaż, kąpiele w wodzie z solą Epsom. Należy też pozbyć się martwego naskórka i przeciwdziałać jego powstawaniu przez aplikację regenerującego kremu odżywczego. Ma to na celu zapobieganie pękaniu stóp. Buty nie mogą zaburzać prawidłowej pracy stóp, nigdzie uciskać.

Jak dobrać właściwe obuwie?

Wyróżnia się wiele rodzajów obuwia: do codziennego użytku, sportowe, robocze, eleganckie, domowe. Buty należy dobrać to typu swoich stóp, które mogą być pronujące, supinujące lub neutralne. Wystarczy zobaczyć, w którym miejscu obuwie jest najbardziej zdarte. W przypadku obuwia sportowego typu buty trailowe, narciarskie, kolarskie, korki, wspinaczkowe, dobiera się je do ich przeznaczenia. Znaczenie ma grubość podeszwy, sposób zapinania. Inne obuwie sprawdzi się w przypadku nawierzchni twardej niż trawiastej. Istotne jest to, aby zapewniały odpowiednią amortyzację, jeśli chce się przykładowo biegać po nierównej nawierzchni. Buty muszą być wygodne, zapewniać stopom swobodę i cyrkulację powietrza. Znaczenie ma również to, aby kupować obuwie pod koniec dnia, gdy stopy są jeszcze lekko zmęczone, co ułatwia ich dopasowanie. Zawsze powinno się kupować buty większe o parę milimetrów, najlepiej pół centymetra. Znaczenie ma też materiał wykonania, najlepiej, aby były one naturalne, godne polecenia są skóra i zamsz. Lepiej wydać więcej pieniędzy i zaopatrzyć się w obuwie renomowanej marki, sprawdzonego producenta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.