Jak najlepiej rozliczać się z pracodawcą?

Kobieta rozlicza się ze swoim pracodawcą

Jedną z często podnoszonych kwestii w rozmowach dotyczących poszukiwania pracy oraz negocjacji z pracodawcami, jest ta dotycząca sposobu rozliczania się za wykonaną prace. Czy lepszą opcja jest pobieranie wynagrodzenia na konto, czy w gotówce? Czy pracownik może w ogóle skorzystać z innej formy wypłaty niż przelew bankowy i czy pracodawca ma prawo zmusić pracownika do założenia konta? Sprawdź odpowiedzi na najważniejsze pytania.

Wynagrodzenie pracownika – co mówi Kodeks pracy?

Pracownicy zatrudniani na podstawie umów o pracę, korzystają z ochrony prawa do wynagrodzenia, które gwarantuje im Kodeks pracy. Przepisy nakładają na pracodawcę obowiązek zapłaty za wykonane obowiązki kwoty nie mniejszej, niż wynosi aktualne minimalne wynagrodzenie brutto. Co więcej, płaca powinna być dopasowana do rodzaju pracy ze wskazaniem wszystkich składniku wynagrodzenia. Przykładowo, w przypadku tynkarza oferta pracy może zawierać zupełnie inne składniki wynagrodzenia, niż przygotowana dla menedżera wysokiego szczebla.

Rozliczenie miesięczne, a może cotygodniowe?

Pracodawca zobowiązany jest do wypłaty wynagrodzenia minimum raz w miesiącu. Przepisy nie zabraniają rozliczania się z pracownikami częściej, jednak terminy wypłaty muszą być z góry ustalone i zawarte w umowie. Środki pieniężne muszą być dostępne dla pracowników w dniu wypłaty, dlatego, jeśli pensja przelewana jest na rachunek bankowy, dyspozycje muszą być wykonane odpowiednio wcześniej, tak by w dniu wypłaty pracownik mógł pobrać pieniądze z konta.

Rozliczenie na konto, czy gotówką?

W ostatnich latach powszechną praktyką stało się przelewanie wynagrodzenia za pracę na rachunek bankowy pracownika. To z kolei rodzi kolejne, istotne pytanie: czy nieposiadająca konta w banku osoba zatrudniana na dane stanowisko, zobowiązana jest do jego założenia? Przepisy w tej kwestii są dość jednoznaczne: prawodawca nie ma prawa nakazać pracownikowi zawierania umowy z bankiem skutkującej otwarciem rachunku.

Należy również zwrócić uwagę na fakt, że brak posiadania konta nie może być pretekstem do opóźnienia wypłaty wynagrodzenia pracownikowi.

Wypłata na konto – konieczne oświadczenie

Wypłata na konto nie jest więc obligatoryjnym rozwiązaniem, niemniej jednak bardzo komfortowym. Warto jednak pamiętać, że sam fakt posiadania konta w banku nie daje pracodawcy prawa do przelewania na niego wypłaty. W tym celu koniecznie jest złożenie przez pracownika stosownego oświadczenia o posiadaniu rachunku oraz wyrażeniu zgodny na przekazywanie pensji na wskazany numer konta. Dokument składany jest najczęściej w momencie zawierania umowy o pracę i powinien być przechowywany w teczce pracownika, razem z jego pozostałymi aktami osobowymi.

Forma rozliczenia a specyfika danego zawodu

Warto również dodać, że w wielu przedsiębiorstwach przelew bankowy jest domyślnym sposobem wypłacania pensji. Warto jeszcze przed podpisaniem umowy sprawdzić, w jaki sposób pracodawca wypłaca wynagrodzenie. W przypadku wielu zawodów, takich jak kierowca, pracownik produkcji czy tynkarz oferty pracy zawierają dokładne dane na ten temat. Jeśli pracodawca nie zawarł tego rodzaju informacji w ogłoszeniu, warto skontaktować się z firmą i samemu dowiedzieć się szczegółów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.