Jak sprawdzić czy telewizor ma wbudowany dekoder DVB-T2?

Sprawdzanie czy telewizor ma wbudowany dekoder DVB-T2

Czy wiesz, czym jest cyfrowa telewizja naziemna nowej generacji? Czego potrzebujesz do jej odbioru i jak sprawdzić, czy posiadasz odpowiedni telewizor?

Czym jest DVB-T2?

Już wkrótce w Polsce będzie obowiązywał nowy standard cyfrowej telewizji naziemnej. Pierwszy etap wdrażania DVB-T2 rozpocznie się w marcu 2022 roku, procedura ta dobiegnie końca w czerwcu tego samego roku. Dzięki wprowadzeniu DVB-T2 dojdzie do poprawienia odbioru kanałów telewizyjnych, co będzie możliwe na drodze lepszego wykorzystania dostępnych pasm oraz zwiększenia kompresji danych. Ujmując to wszystko nieco inaczej, nowa telewizja naziemna sprawi, że użytkownicy będą mieli do dyspozycji więcej kanałów, a do tego będą one nadawane w lepszej jakości dźwięku i obrazu – nawet w 4K! Trudnie nie zauważyć, że to prawdziwa rewolucja, którą odczują wszyscy użytkownicy telewizji naziemnej. Warto też dodać, że przy cyfrowej telewizji naziemnej nie jest pobierana żadna opłata, podczas gdy przy telewizji kablowej lub satelitarnej abonament występuje zawsze.

Telewizory DVB-T2

Aby korzystać z telewizji cyfrowej w 2022 roku, niezbędne są odpowiednie odbiorniki – czyli telewizory DVB-T2. Czy to oznacza, że każdy będzie musiał wymienić telewizor na nowy? Oczywiście, że nie, choć to rozwiązanie wcale nie jest takie złe – dzięki temu zyskasz nowoczesne i w pełni kompatybilne z DVB-T2 urządzenie. Poza tym takie telewizory dostępne są na rynku już od pewnego czasu. Jedną z firm, która oferuje tego typu sprzęt, jest Samsung.

 

Jak sprawdzić czy telewizor ma wbudowany dekoder DVB-T2?

Przy okazji zmiany formatu telewizji cyfrowej bardzo często zadawane jest pytanie „jak sprawdzić czy telewizor ma wbudowany dekoder DVB T2?”. To kluczowa kwestia, gdyż dzięki temu będziesz w stanie określić, co musisz zrobić po czerwcu 2022 roku. Zatem jak sprawdzić czy telewizor ma wbudowany dekoder DVB-T2? Możesz to sprawdzić chociażby w instrukcji obsługi. Dokument ten często ginie, dlatego też innym rzetelnym źródłem jest strona producenta telewizora – tam znajdziesz oficjalną specyfikację sprzętu.

Możliwości sprawdzenia swojego telewizora jest wiele więcej. W tym celu możesz skorzystać np. ze specjalnych kanałów testowych emitowanych w systemie DVB-T2 – w ten sposób sprawdzisz swój telewizor „w praktyce”. W skrajnych okolicznościach napisz wiadomość do producenta z pytaniem, czy dany model telewizora posiada wbudowany dekoder DVB-T2.

Jeśli zdecydujesz się na zakup nowego telewizora, polecamy obracać się wśród sprawdzonych i renomowanych marek. W ten sposób masz większą pewność kupienia wydajnego i niezawodnego sprzętu. Oczywiście dowiedz się także, czy Twój wymarzony model współpracuje z formatem DVB-T2/HEVC. Jeszcze dziś przejrzyj aktualną ofertę sklepów i znajdź telewizor, który odpowie na wszystkie Twoje potrzeby!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.