Jak stworzyć stronę internetową, która będzie przyciągała użytkowników?

mężczyzna tworzy stony internetowe

Posiadanie firmowej strony www jest totalnym must have. Niezależnie od tego, czy prowadzisz mały, średni czy duży biznes, powinien mieć on “swoje miejsce w Sieci”! Może się wydawać, że w erze darmowych kreatorów stron www, założenie firmowej witryny to nic trudnego. Warto jednak mieć na uwadze, że stworzenie witryny o niskiej jakości nie ma sensu, bo nie tylko nie poprawi to wizerunku Twojej firmy, ale może go wręcz pogorszyć! Jak w takim razie powinna wyglądać strona www, by nie tylko przyciągała użytkowników, ale i “zatrzymywała” ich na dłużej? Przeczytaj nasze porady!

Jak stworzyć dobrą stronę www?

Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka przydatnych wskazówek. Jeśli zastosujesz się do nich podczas tworzenia nowoczesnej strony www, z pewnością stanie się ona doskonałą wizytówką Twojej firmy!

Grunt to mieć plan!

Tak, jak organizując wydarzenie, na ogół przygotujesz harmonogram i plan działania, podobnie jest w przypadku tworzenia strony www. Zanim rozpoczniesz jakiekolwiek działania, powinieneś mieć wypisane – choć punktowo – wszystko to, co chcesz umieścić w witrynie. Najważniejsza jest ilość podstron, informacja o orientacyjnej liczbie grafik i – ewentualnie – innych multimediów, a także wszystkich pozostałych funkcjonalnościach, które planujesz mieć na stronie. Niezmiernie istotne jest również ustalenie kolorystyki strony www oraz jej stylu. Wszystko powinno być spójne, by potencjalny użytkownik mógł od razu powiązać Twoją markę ze stroną www (i vice versa).

Mniej znaczy więcej – postaw na jakość!

Kolejnym istotnym aspektem są treści na stronie www. Dla użytkowników witryn ważne jest to, aby teksty zawierały wszystkie niezbędne informacje i łatwo mogli znaleźć interesujące ich treści. Z drugiej strony – pamiętaj o tym, że tekstu nie może być również za mało i musi on zawierać odpowiednie frazy kluczowe. Wszystko to jest po to, aby strona www była na wysokiej pozycji w wyszukiwarce i można było ją z łatwością znaleźć. Wydaje Ci się, że napisanie takich tekstów jest zbyt trudne? Pamiętaj, że zawsze możesz zlecić to profesjonalistom.

Dbaj o UX – pamiętaj o przyjaznej nawigacji!

Czym jest UX? To nic innego jak user experience, czyli doświadczenia użytkownika. Twoja strona www musi być przyjazna dla odwiedzających. W innym przypadku opuszczą ją szybciej niż na nią weszli! Szczególnie istotnym elementem witryny jest intuicyjna nawigacja. Wszystkie najważniejsze informacje i zakładki, jak “oferta”, “kontakt” czy “cennik” powinny być łatwe do wyszukania.

Pamiętaj o odnośnikach do profili w SM!

Znasz takie powiedzenie – “Nie ma Cię w SM, nie istniejesz!”? Jeśli tak, na pewno wiesz, że obecność w mediach społecznościowych to obecnie nie tyle opcja, co konieczność! Dlatego też umieszczenie bezpośrednich odnośników do swoich kont na FB, IG czy LI jest bardzo istotne. To zresztą działa również w drugą stronę – koniecznie co jakiś czas informuj swoich fanów i obserwatorów o swojej stronie www! Dzięki temu zyskasz cenny ruch w witrynie.

Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Słyszałeś o certyfikacie SSL? Jest on najbardziej istotny wtedy, gdy sprzedajesz w Sieci. Dzięki niemu dane klientów, które wpisują podczas procesu zakupowego, są odpowiednio szyfrowane i zabezpieczone. Zresztą, coraz częściej użytkownicy sklepów internetowych pytają, czy (i jeśli tak – w jaki sposób) ich dane będą chronione.

Ułatw proces komunikacji!

Warto także zadbać o maksymalne uproszczenie (i przyspieszenie) komunikacji na linii użytkownik – właściciel strony. Wielu internautów ceni sobie czaty na stronach www oraz formularze, dzięki którym w kilka chwil można wysłać wiadomość do firmy. Jeśli jesteśmy przy komunikacji i ułatwianiu życia użytkownikom witryny, doskonałą funkcjonalnością może być tu FAQ, czyli lista najczęściej występujących pytań wraz z odpowiedziami.

Zadbaj o dobry serwer i hosting!

Dobra strona www to strona, która “nie znika” nagle z Sieci i się nie zawiesza. Aby uniknąć problemów tego typu, trzeba pamiętać o naprawdę dobrym serwerze danych oraz odpowiednim hostingu.

Nie zapomnij o użytkownikach mobilnych!

Coraz częściej użytkownicy Internetu przeglądają strony www na swoich urządzeniach mobilnych. Nie można więc zapomnieć o tym, by stworzyć nie tylko witrynę na komputery, ale i tablety czy telefony komórkowe. Strona www musi być responsywna i uruchamiać się właściwie na każdym urządzeniu! W innym przypadku może nie być w ogóle pokazywana w wyszukiwarkach, przez co stracisz wielu potencjalnych użytkowników (a nawet klientów)!

Twoja strona www musi być przyjazna dla użytkowników!

To chyba najlepsze podsumowanie naszego tekstu… Tworząc stronę www, musisz zrobić wszystko, co w Twojej mocy, by była atrakcyjna dla potencjalnych użytkowników. Zresztą, jeszcze przed publikacją strony www, warto ją przetestować. Jeśli obawiasz się, że nie będziesz w stanie zadbać o wszystkie powyższe aspekty, możesz przemyśleć oddanie procesu tworzenia strony w ręce fachowców. Profesjonaliści zajmą się wszystkim kompleksowo, a Ty będziesz mógł podziwiać efekty ich pracy i cieszyć się pozytywnymi opiniami użytkowników.

1 comment

  1. Krzysiek9 pisze:

    Mega ciekawy artykuł. Bardzo mi się przydadzą te informację

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.