Jak zarządzać kontrolą dostępu w przedsiębiorstwie?

Kilka kłudek wisi na metalowych drutach

Istnieje wiele sposobów na skuteczną kontrolę w przedsiębiorstwie. Zastosowanie najnowszej technologii sprawia, że efekty przerosną Twoje najśmielsze oczekiwania. Systemy kontroli dostępu sprawiają, że tylko uprawnione osoby mogą dostać się do budynku, gabinetu czy do wybranej części przedsiębiorstwa. Przekonaj się, jak wiele korzyści zapewnia taka kontrola dostępu, czym ona dokładnie jest i jak ją wdrożyć w swojej firmie.

Czym jest system kontroli dostępu?

Po wdrożeniu w przedsiębiorstwie systemu kontroli dostępu jedynie uprawnione osoby mogą przedostać się w konkretne rejony budynku. Uwierzytelnienie odbywa się na różne sposoby – poprzez podanie kodu PIN, użycie karty dostępu, przy pomocy aplikacji zainstalowanej na smartfonie czy też przy pomocy analizy linii papilarnych palca.

Możliwe staje się w ten sposób sterowanie bramkami sensorycznymi, przegrodami, szlabanami, drzwiami czy barierkami.

Zainstalowane oprogramowanie i wykorzystany w tym celu mechanizm może skutecznie uniemożliwić poruszanie się po całym budynku czy terenie przedsiębiorstwa. Jedynie administrator może zdecydować zdalnie o tym, jakie uprawnienia przyznać poszczególnym pracownikom, gościom, kontrahentom czy petentom. Współczesne systemy kontroli dostępu są na tyle elastyczne, że można dopasować je do indywidualnych potrzeba każdego przedsiębiorstwa.

Dlaczego warto zainstalować w swojej firmie system dostępowy?

Ochrona przed kradzieżą i niepożądanymi gośćmi

Większa kontrola nad tym, kto znajduje się w budynku, a nawet w konkretnych jego częściach czy w pomieszczeniach, sprawia, że firma może uniknąć wielu niebezpieczeństw. W szczególności takich związanych z kradzieżą. Jeśli w budynku przechowywane są wrażliwe dane, np. klientów, taki system kontroli dostępu staje się wręcz koniecznością.

Wygoda dla pracowników

Pracownicy czy wszystkie osoby uprawnione mogą z łatwością dostać się do poszczególnych pomieszczeń. Nie muszą zatem używać standardowego klucza. Zamiast tego wystarczy, że wpiszą PIN, przysuną opuszek palca lub też przyłożą do czytnika kartę dostępu.

Oszczędność finansowa

System kd to również oszczędność finansowa. Dlaczego? Już nie musisz zatrudniać firmy ochroniarskiej. Skuteczność kontroli dostępu polega właśnie na tym, że dokładnie wiemy, kto znajduje się w budynku. Ponadto osoby nieuprawnione nie są w stanie przedostać się w miejsca, do których nie powinny mieć dostępu. Zatem system kontroli dostępu staje się inwestycją, która już w ciągu kilku miesięcy zaczyna się realnie zwracać.

Ochrona przeciwpożarowa

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię związaną z bezpieczeństwem. Większość systemów można zintegrować również z innymi, np. z systemem ochrony przeciwpożarowej czy związanej z ewidencją czasu pracy. Taki zestaw sprawia, że dokładnie wiesz, którzy pracownicy znajdują się w budynku oraz o której wchodzą i wychodzą. Do tego w razie wystąpienia pożaru lub takiego ryzyka, nastąpi natychmiastowe zgłoszenie do centrum zarządzania kryzysowego.

Pracownicy będą mogli też bezpiecznie ewakuować się z budynku, nawet jeśli zostanie odcięte zasilanie. Najważniejsze jest to, aby kontrola dostępu posiadała taką funkcję, więc warto wybrać taki system, który będzie przygotowany dosłownie na każdą sytuację.

Kto najczęściej wykorzystuje system dostępowy?

Obecnie system KD wykorzystywany jest w przedsiębiorstwach w różnych branżach – od transportowej, po przemysłową, produkcyjną czy logistyczną. Wiele biurowców z różnych sektorów decyduje się na systemy kontroli dostępu, aby uniknąć ryzyko przedostania się do budynku czy do gabinetu niepowołanych osób. Systemy kontroli dostępu wykorzystywane są także w przychodniach, szpitalach, galeriach handlowych, hotelach, restauracjach, centrach konferencyjnych, na stadionach i halach sportowych i w wielu innych miejscach.

Także w urzędach i instytucjach publicznych coraz częściej stawia się na kontrolę dostępu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.