Jaki zasilacz awaryjny APC wybrać?

Zasilacz APC

Nieustanny dostęp do zasilania urządzeń elektronicznych w każdej firmie jest priorytetem. Brak przepływu prądu między urządzeniami lub chwilowy jego zanik może doprowadzić do nieodwracalnych, negatywnych skutków dla przedsiębiorstwa, a co za tym idzie strat finansowych. Firma APC od prawie 40 lat wyznacza trendy w dziedzinie systemów zasilania w branży IT. Chcesz wiedzieć, który z produktów marki najlepiej sprawdzi się do Twoich potrzeb? Przeczytaj poniższy artykuł.

Skąd wywodzi się marka?

Przedsiębiorstwo APC, czyli American Power Coversion Corporation założone zostało w 1981 roku, przez trzech inżynierów MIT w zakresie zasilania urządzeń elektronicznych. W 1989 roku firma zrewolucjonizowała rynek wychodząc z oprogramowaniem PowerChute, które zabezpieczało komputer przed utratą danych w wyniku nieoczekiwanej przerwy dostawie energii elektrycznej. Do dziś dnia flagowym produktem sprzedawanym od 1990 roku jest Smart-UPS, który ma za zadanie chronić sieciową infrastrukturę.

Marka APC w 2007 roku została przejęta przez międzynarodowe przedsiębiorstwo Schneider Electric. Od blisko 40 lat rewolucjonizuje rynek IT, stale ulepszając swoją ofertę. Najbardziej znana na świecie jest z produktów i usług wspomagających zasilanie awaryjne wykorzystując  przy tym zarówno prąd stały jak i zmienny. W szerokim asortymencie marki znajdziemy między innymi: zasilacze awaryjne – UPS, tłumik udarów, urządzenia służące do uzdatniania mocy, niezbędne oprogramowanie służące do zarządzania zasilaniem, a także systemy służące do zasilania urządzeń prądem stałym. Katalog rozwiązań uzupełniają szafy przemysłowe, moduły do centrów danych, a także systemy chłodzące całą infrastrukturę. Marka w szerokim wachlarzu produktów, oferuje również bogatą listę akcesoriów do urządzeń zasilających. Możemy zakupić np. zestawy bateryjne w blistrach lub listwy zasilające.

Czym jest zasilacz awaryjny?

Po co właściwie decydować się za zasilacz awaryjny UPS? Czy jest on niezbędny do prawidłowego funkcjonowania struktury IT w Twojej firmie? Moim zdaniem tak, a szeroka oferta UPS APC z pewnością pozwoli Ci dopasować odpowiedni produkt do swoich potrzeb. Większość z nas podczas użytkowania komputerów czy to przy użytku domowym czy w firmie spotkała się z awarią prądu, zaniku zasilania. Wówczas możemy stracić wszystkie dane, które nie zostały zapisane, natomiast w skrajnych przypadkach może dojść nawet do uszkodzenia dysku twardego. Dzięki zastosowaniu zasilacza UPS, komputer czy serwer nie wyłączy się, pomimo przerwy w dostawie prądu elektrycznego. Zasilacz awaryjny to urządzenie, które wyposażone jest w akumulator i uruchamia się w momencie gdy wykryje jakiekolwiek nieprawidłowości w dostawie zasilania sieciowego.

APC Zasilacze awaryjne

Firma APC koncentruje swoje działania w czterech obszarach. Pierwszym z nich są użytkownicy domowi oraz małe przedsiębiorstwa. Drugi obszar to sieci biznesowe, następnie dostawcy usług dostępowych. Ostatnim obszarem są centra danych oraz obiekty przemysłowe. Na całym świecie marka stała się synonimem udoskonaleń w dziedzinie zasilania awaryjnego oraz jego zarządzaniem. Swój sukces firma zawdzięcza między innymi ciągle udoskonalanym UPS z linii Back UPS oraz Smart UPS, które zyskały zaufanie tysięcy przedsiębiorstw na całym świecie.

Back UPS

Back-UPS to zasilacze awaryjne, które gwarantują nieustanność pracy dla takich urządzeń jak: sieć bezprzewodowa, komputer, konsola itp. Innymi słowy dla takich produktów, które mogą być obsługiwane zarówno w domowych zaciszu, jak i w firmach. Jest to podstawowa seria urządzeń z oferty marki. Te modele zasilaczy APC podtrzymują zasilanie w przypadku przerw w dostawie zasilania do urządzenia oraz w momencie niebezpiecznych dla systemu skoków napięcia. Decydując się na zasilacz awaryjny UPS możemy również liczyć na ochronę przed różnego rodzaju przepięciami, które mogą okazać się negatywne w skutkach dla naszego urządzenia. Urządzenia dostępne w tej linii umożliwiają okresowy autotest, który pozwala na wczesne wykrywanie zmiany akumulatora. Dzięki temu wszelkie ewentualne uszkodzenia są wykrywane na bieżąco, co umożliwia prewencyjne działania ochronne.

Smart- UPS

W ofercie marki znajdziemy także serię Smart- UPS, która wyróżnia się niezawodnością w przypadku wysokiego obciążenia, a także łatwością zarządzania. Bardzo dobrze sprawdzą się we współpracy z serwerami oraz dyskami sieciowymi ze zmiennym poborem mocy. Zalecana dla dużych przedsiębiorstw, gdzie awaria w przepływie zasilania może mieć kluczowe znaczenie np. dla utrzymania procesu produkcji lub pracy grupowej. Zasilacze APC dostępne są w dwóch opcjach: wolnostojącej oraz UPS rack – idealny do montażu w szafie. Linia Smart-UPS oferuje nam trzy grupy zasilaczy awaryjnych: podstawowe, standardowe oraz UPS o przedłużonym czasie podtrzymania. Wersja standardowa jest jedną z najbardziej popularnych na świecie. Możemy ją wykorzystać zarówno w przypadku serwerów, pamięci masowych czy urządzeń sieciowych. Klasa podstawowa to ukłon w stronę użytkowników, którzy cenią sobie ekonomiczne rozwiązania. Idealnie sprawdzi się w przypadku małych oraz średnich przedsiębiorstw, którym zależy na ochronie mniejszych urządzeń sieciowych, terminali kasowych czy podstawowych serwerów. Wersja zaawansowana, czyli o przedłużonym czasie podtrzymania umożliwia instalację dodatkowych, zewnętrznych pakietów akumulatorów, które pozwalają na długie podtrzymanie kluczowych dla infrastruktury serwerów, systemów bezpieczeństwa oraz systemów komunikacji.

Czym kierować się przy wyborze zasilacza awaryjnego APC?

Przed zakupem konkretnego modelu zasilacza UPS musimy pamiętać, iż nie możemy przekroczyć jego maksymalnego mocy, gdyż nie będzie on wówczas w stanie podtrzymać napięcia. Za mocno obciążony zasilacz awaryjny może się wyłączyć lub co gorsze nie uruchomić się. Pobór mocy komputera czy serwera musi determinować moc zasilacza który wybierzemy. Wyżej opisana moc UPS podajemy w jednostkach VA, czyli woltoamperach. Kolejną, bardzo istotną cechą jest liczba gniazd wyjściowych, które posiada zasilacz. W przypadku komputerów stacjonarnych zaleca się minimum trzy gniazda. Jeżeli chodzi o przedsiębiorstwa warto zainwestować w zasilacz z chociażby 6 lub 8 gniazdami.

Stojąc przed wyborem odpowiedniego zasilacza, musisz określić przede wszystkim jego zastosowanie. Ofertę marki APC możemy podzielić na trzy pod grupy, w zależności od potrzeb użytkownika. Pierwszą z nich są zasilacze UPS do użytku domowego, idealnie sprawdzi się tutaj np. model APC BACK-UPS 400 – jest to tanie urządzenie w eksploatacji, które oferuje wydajność odpowiednią do ochrony i zapewnienia ciągłości zasilania sprzętu elektronicznego w domu (możemy podpiąć do nich np. telewizor, komputer osobisty lub konsolę).  Drugą opcją są zasilacze awaryjne UPS dla biura. W przypadku małych firm mamy do czynienia z takimi urządzeniami jak: routery, switche, stacje robocze lub inne elektroniczne sprzęty biurowe – wymagają one dużo wyższego zabezpieczenia niż zwykłe urządzenia domowe. Niezbędna jest w tym przypadku ochrona zapisanych danych, raportów itp. Bardzo dobrze sprawdzić się tutaj może seria Back-UPS i model CS 325VA, który pozwala na zasilanie stabilnym napięciem wejściowym, ograniczając ryzyko jakichkolwiek uszkodzeń. Ostatnią grupą są zasilacze UPS do serwerowni. Serwery to najbardziej czuły punkt w infrastrukturze sieciowej przedsiębiorstwa. Wymagają bardzo dobrej ochrony, ponieważ stanowią centrum przechowywania najważniejszych danych. Doskonałym rozwiązaniem będą tutaj zasilacze APC z serii Smart-UPS. Jednym z modeli z tej linii jest Smart-UPS 2200VA, który posiada rozbudowane funkcje tj. licznik energii, możliwość zimnego startu czy inteligentne zarządzanie akumulatorem.

Podsumowując, urządzenia UPS marki APC to idealne rozwiązania w przypadku sieci komputerowych, gdzie niezbędna jest ochrona serwerów, przełączników czy routerów. W ofercie dostępny jest wachlarz produktów, który spełni oczekiwania zarówno użytkowników urządzeń domowych jak i wielkich przedsiębiorstw. Dzięki temu odpowiednio dobrany model pozwoli spełnić najważniejsze potrzeby Klientów w zakresie ochrony sprzętu.

Powyższy tekst miał na celu przedstawienie zarysu oferty marki APC oraz filozofię jej działania w zakresie zasilaczy awaryjnych oraz ich zastosowania. Jeżeli masz jakieś wątpliwości i nie możesz się zdecydować, który model byłby odpowiedni dla Ciebie – skontaktuj się z naszymi doradcami, którzy chętnie odpowiedzą na wszelkie pytania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.