Jakie znaczenie ma kąt nachylenia aparatu, podczas fotografowania?

kobieta trzyma aparat w dłoniach

Jeśli uwielbiasz fotografować i czujesz, że jest to Twoja prawdziwa pasja, to z całą pewnością ciągle starasz się udoskonalać swoje umiejętności. Dlatego też, aby stać się lepszym fotografem i robić bardziej imponujące zdjęcia, musisz w pełni oddać się praktyce. W tym celu warto poeksperymentować ze światłem, perspektywą, czy też różnymi pozycjami i kątami nachylenia aparatu.

Jak wykorzystać w praktyce kąt nachylenia aparatu fotograficznego?

Jeżeli użyjesz kreatywnych kątów i zapoznasz się z zasadami, jak prawidłowo ustawić aparat, to z pewnością Twoje zdjęcia staną się znacznie ciekawsze i tym samym będą bardziej przykuwać uwagę odbiorców.

Sprawne posługiwanie się aparatem fotograficznym i używanie różnych kątów nachylenia, jest dość łatwe do opanowania. Sekret polega na tym, aby mieć w głowie ogólny pomysł na konkretny obraz. Jednakże, aby wyglądał on interesująco, warto przetestować różne pozycje i kąty podczas fotografowania. Dlatego też nie powinniśmy się ograniczać i obawiać tego, że zepsujemy ujęcie, tylko śmiało eksperymentować i próbować, aż osiągniemy satysfakcjonujące nas efekty. W tym celu możemy także bardziej przybliżać lub oddalać się od interesującego nas obiektu. Niekiedy, aby zrobić ciekawe ujęcie z niskiego kąta, musimy się nieco poświęcić i uklęknąć lub też położyć się bezpośrednio na ziemi. W takich okolicznościach możemy się pobrudzić, jednak takie zaangażowanie, z całą pewnością się nam opłaci i zaowocuje świetnymi zdjęciami.

Aby poprawić swoje umiejętności, powinniśmy być świadomi tego, co znajduje się w kadrze oraz gotowi do podejmowania ryzyka. Dlatego też należy uwolnić swoją kreatywną stronę natury i pozwolić jej się rozwinąć. W tym celu warto wykonać serię ujęć, pod różnymi kątami. Perspektywa naszego zdjęcia po prostu będzie zmieniała się wraz z każdym ruchem obiektywu.

Jeśli więc sfotografujesz obiekt z idealnego kąta, to być może uda Ci się stworzyć taki obraz, który będzie dokładnie odpowiadał Twojej koncepcji. 

Uzyskanie właściwego kąta jest łatwiejsze, niż większość innych aspektów fotografii. Wszystko, co musimy zrobić, aby zmienić kąt, to przesunąć aparat fotograficzny do innej pozycji. Nie musimy kombinować z ustawieniami, ani zmieniać obiektywu. Wystarczy dobrze zorientować się w scenerii, wyizolować obiekt z punktu widzenia w ten sposób, który nam najbardziej odpowiada i zrobić wyjątkowe ujęcia.

Jakie znaczenie ma kąt nachylenia i pozycja aparatu podczas robienia zdjęć?

Zanim zdecydujemy się na wywołanie zdjęć w jednym z fotolabów np. tutaj: https://www.fotocentrum.eu/wywolywanie-zdjec.html , to wcześniej musimy zadbać o ich dobrą jakość i ciekawy temat.Powinniśmy więc sprawdzić, jak kąt nachylenia aparatu fotograficznego i pozycja, wpływają na końcowy efekt fotografii. Czym różni się więc pozycja od kąta nachylenia aparatu? Pozycja jest to po prostu wysokość, na której trzymany jest aparat. Najczęściej używana podczas robienia zdjęć jest pozycja z poziomu oczu. Kolejną jest trzymanie aparatu powyżej poziomu oczu lub pozycja niska np. podczas kucania, siedzenia, a nawet leżenia na ziemi.

Jeśli chodzi o kąt nachylenia aparatu, to jest to sposób, w jaki trzymamy aparat podczas fotografowania. Może to być ułożenie na wprost, z poziomu oczu, pochylenie w dół, albo w górę. Zarówno pozycja, jak i kąt, mają ogromny wpływ na końcowy rezultat wszystkich zdjęć.

Pozycja z poziomu oczu jest standardowym sposobem fotografowania. Dotyczy ona momentu, kiedy patrzymy przez wizjer swojego aparatu fotograficznego, by zrobić bezpośrednie ujęcie. Rezultatem wykonywania zdjęć w tej pozycji jest możliwość uchwycenia tego, co widzisz. Daje to najbardziej realistyczny zapis wszystkiego, co stanowi obiekt fotografii. Niestety fotografowanie tylko w ten sposób może okazać się dość nudne.

Z kolei robienie zdjęć z wysokiej pozycji, z aparatem trzymanym nad oczami lub też podczas stania na jakimś podwyższeniu, takim jak krzesło, czy też drabina, pozwala lepiej uchwycić szczegóły zawarte w tle. Po prostu wyższa pozycja tworzy odważniejszą perspektywę, która zdecydowanie może uatrakcyjnić nasze ujęcie.

Natomiast niska pozycja oznacza sytuację, że kucasz, siedzisz na ziemi lub wręcz klęczysz, aby zrobić zdjęcie. Takie podejście do tematu pozwala zobaczyć wybrany obiekt, w zupełnie inny i tym samym o wiele ciekawszy sposób niż zwykle.

Ludzie są przyzwyczajeni do postrzegania świata z poziomu oczu lub oglądania rzeczywistości z góry. Jednakże wykonywanie fotograficznych ujęć z niższej pozycji, w szczególności w połączeniu z niskimi kątami, może być bardziej efektowne.

Kąt fotografowania z poziomu oczu jest standardowy i tym samym najczęściej stosowany przez amatorów fotografii. Aby go uzyskać, wystarczy naturalnie trzymać aparat, bez żadnego odchylania. Efekt naśladuje normalne ludzkie widzenie. Takie zdjęcia zazwyczaj wyglądają znajomo i dobrze odwzorowują rzeczywistość. Dlatego też większość ludzi fotografuje właśnie w ten sposób.

Jeśli chodzi o robienie zdjęć pod większym kątem, to oznacza ono pochylenie aparatu w dół, aby spojrzeć na obiekt. Takie zdjęcia są również znane, jako ujęcia z lotu ptaka. Taki kąt pozwala uchwycić wszystkie obiekty i daje bardzo opisowy obraz, który wyraźnie oddaje cel, takim, jakim go widzisz w rzeczywistości. W przypadku tego typu zdjęć tłem dla obrazu jest zazwyczaj ziemia.

Natomiast przy fotografowaniu z niższego kąta, tłem będzie niebo, co ułatwia stworzenie ciekawej kompozycji zdjęcia. Dzięki temu można nadać ujęciu nieco więcej intensywności i sprawić, aby było bardziej interesujące. Więc gdy fotografujesz duży obiekt z niskiego kąta, np. budynek lub zwierzę, to łatwiej będzie Ci uzyskać poczucie głębi.

Z całą pewnością eksperymentowanie z perspektywą i kątami nachylenia aparatu dobrze wpływa na końcowy rezultat naszych fotograficznych starań. Dzięki temu będziemy mogli wydrukować je w większym formacie i z dumą zaprezentować swoją ekspozycję na ścianie. Zapewne taka wyjątkowa wystawa sprawi olbrzymią przyjemność zarówno Tobie, jak i Twoim bliskim, oraz zostanie również doceniona przez odwiedzających was gości.

Polecamy!

1 comment

  1. Dominik Grabowski pisze:

    Musze przyznać, że tak bardzo pomocny jest dla mnie ten artykuł, że chyba zrobie sobie z niego notatki. 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.