Kiedy warto sięgać po napoje energetyczne?

Puszka z napojem energetycznym stoi na stole

Niewielka ilość snu, intensywny trening, nauka czy praca to często argumenty by sięgać po napoje energetyzujące. W sklepach znaleźć można bardzo różne propozycje, które różnią się nie tylko kolorami czy smakiem. Niezwykle istotny jest skład napojów energetyzujących, ponieważ nie wszystkie produkty będą dla nas dobre. Poza tym koniecznie należy przestrzegać zaleceń producenta, jeśli chodzi na przykład o maksymalną ilość wypijanych dziennie napojów energetycznych.

Moda na napoje energetyzujące

Przede wszystkim napoje energetyczne mają za zadanie zwiększyć efektywność i przyspieszyć czas reakcji na bodźce. I dlatego właśnie są tak popularne szczególnie wśród sportowców i młodych ludzi. Sięganie po energy drink jest często spowodowane nadaktywnym, stresującym trybem życia oraz chęcią, by zawsze móc sprostać zadaniom, jakby zmęczenie czy potrzeba odpoczynku nie były naturalne. Pobudzający napój bezalkoholowy zawiera przede wszystkim kofeinę i taurynę. Poza tym w składzie znaleźć można inozytol, karnitynę, witaminy i minerały. To pozwala zadbać o prawidłowe stężenie jonów wapnia, poprawić wydolność organizmu oraz jego funkcje poznawcze. Napój energetyzujący pobudza układ nerwowy, a także mobilizuje do dłuższego i większego wysyłki fizycznego i umysłowego. I choć działa dość skutecznie, to trzeba pamiętać, że można przedawkować, a negatywne skutki picia energetyków mogą być dokuczliwe.

Sprawdź skład napojów energetyzujących

To, czy stosowanie napojów energetyzujących może być szkodliwe, w dużej mierze zależy od stanu zdrowia. Jednym z podstawowych składników jest kofeina. Oczywiście jej wpływ na organizm jest doskonale znany. Rewelacyjnie pobudza organizm poprzez blokowanie receptorów i podnoszenie ciśnienia krwi. Jak widać, ci, którzy cierpią na nadciśnienie tętnicze mogą spodziewać się niepożądanych reakcji. W napojach energetyzujących znajduje się też często tauryna. Ona też wpływać będzie na zmianę ciśnienia, ale w tym wypadku będzie je obniżać. I dlatego osoby, które mają problemy z układem krążenia lub zawroty głowy powinny unikać tej żywności funkcjonalnej. Nie zaleca się jej też kobietom w ciąży, dzieciom i młodzieży. Dodatkowo regulatory kwasowości mogą na przykład wywoływać problemy żołądkowe czy bóle brzucha.

Energy drink – pobudzający napój bezalkoholowy

Z drugiej strony napój energetyczny nie jest samym złem. Wpływa na prawidłowe funkcjonowanie organizmu, poprawia szybkość reakcji w komórkach nerwowych, a także wpływa na zmniejszenie uczucia zmęczenia. Bardzo często energetyki są wzbogacone o bardzo wysokie dawki witamin z grupy b oraz składników mineralnych, co może zniwelować niedobory i paradoksalnie zapewnić dzienne zapotrzebowanie na te niezbędne substancje w codziennej diecie, choć oczywiście lepszym źródłem byłyby warzywa i owoce oraz odpowiednio zbilansowana dieta. Poza tym trzeba pamiętać, że napoje energetyczne mają wysoką zawartość cukru, więc mogą szkodzić cukrzykom, młodzieży czy też osobom z nadwagą.

I dlatego właśnie stale toczy się dyskusja na ile ten rodzaj napoju jest szkodliwy dla zdrowia Z pewnością będzie świetnie pobudzać przez dłuższy czas i wpływać na układ nerwowy, ale ewentualne negatywne reakcje są tak naprawdę zależne od stanu zdrowia oraz składu samego energetyka. Warto sięgać po produkty bogate w witaminy i minerały, które będą wspomagać organizm, ale go nie obciążą. Koniecznie trzeba też przestrzegać zaleceń producenta co do maksymalnej ilości spożywanych energetyków oraz oczywiście wykluczeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.