Kopie zapasowe danych firmy na zewnętrznych serwerach, czyli Dropbox, OneDrive, Dysk Google i inne chmury – jak wybrać najlepszą usługę? Poznaj zalety i wady tego rozwiązania

napis na komputerze

Każda firma musi dbać o bezpieczeństwo swoich danych, dlatego wykonywanie regularnych backupów stron internetowych, a także danych gromadzonych na twardym dysku komputera jest bardzo istotne. I tu pojawia się pytanie, czy warto korzystać z kopii zapasowych online czy jednak lepiej zdecydować się na oprogramowanie, które umożliwi wykonywanie sprawnych back upów na serwerach FTP, a także zewnętrznych nośnikach danych. Poznaj wady i zalety korzystania z chmury i wybierz najlepszą usługę.

Tradycyjne wykonywanie kopii zapasowych – czy to jeszcze się opłaca?

pendrive

Gromadzenie wszystkich danych, plików na komputerze wiąże się z ryzykiem ich utraty na skutek działania złośliwego oprogramowania. Oczywiście obsługa informatyczna firm, w ramach outsourcingu IT obejmuje także działanie w sytuacjach kryzysowych, jednak lepiej do nich nie doprowadzać. Każdy specjalista powie, że regularne wykonywanie back upów jest niezbędne. Tutaj pojawia się pytanie czy zapisywanie danych na zewnętrznych dyskach, płytach CD czy DVD ma jeszcze rację bytu? Trzeba bowiem zdawać sobie sprawę, że płyty ulegają uszkodzeniom, a z czasem mogą być niemożliwe do odtworzenia. W ten sposób można utracić to na co pracowało się latami. To nie znaczy, że takich back upów nie należy wykonywać, ale warto uzupełnić je o te w wersji online, które nie zabierają przestrzeni dyskowej ani nie wymagają dodatkowych nośników danych, wystarczy miejsce na zewnętrznych serwerach.

Na jaką chmurę się zdecydować? porównujemy popularne rozwiązania w wersji darmowej i premium

Mamy do wyboru wielu dostawców wirtualnych miejsc dyskowych. Do najpopularniejszych można zaliczyć Dropbox, OneDrive czy Dysk Google. Oczywiście jest jeszcze iCloud i wiele innych, bo tych usług powstaje coraz więcej. W wersji darmowej najwięcej miejsca uzyskujemy na Dysku Google. Potentat oferuje nam aż 15 GB pamięci na dane, co jest niezłym wynikiem porównując to do 5 GB w przypadku OneDrive czy 2 GB, które oferuje Dropbox. Co mamy do dyspozycji w wersji podstawowej? Obsługę plików na żądanie, synchronizację automatyczną, a także ręczne sterowanie, które pliki mają być dostępne w wersji offline czy pobierane na życzenie. Zaletą chmur jest to, że dokumenty są indeksowane, zatem w krótkim czasie można znaleźć z funkcji wyszukiwarki te, które nas interesują. Co ważne dane są chronione hasłem w wersji online. Wersje płatne oferują głębszą integrację z Windows, iOS, czy Androidem. Oczywiście mamy również więcej miejsca na dane. W ogóle firmy nie powinny korzystać z wersji podstawowych, gdyż szybko limit danych zostanie wyczerpany. Na szczęście pakietów do wyboru jest mnóstwo i z pomocą obsługi informatycznej firm można dobrać taki, który jest najlepiej dopasowany do potrzeb.

Jakie są zalety korzystania z dysku w chmurze?

serwer

Przede wszystkim przestrzeń dyskową można dzielić z innymi współpracownikami, co pozwala łatwo rozdzielać pracę, czy przesyłać pliki. Takie rozwiązanie bardzo ułatwia współpracę zdalną, gdyż projektów nie trzeba przesyłać na firmową skrzynkę mailową, a znacznie lepiej zabezpieczoną chmurę. Dokumentami można dowolnie zarządzać, zarówno edytować, udostępniać, jak i usuwać z dysku wirtualnego te, które nie są już potrzebne. Za bezpieczeństwo naszych danych odpowiada dostawca usług, zatem nie musimy inwestować w drogie systemy zabezpieczające. Nawet jeśli sprzęt zostanie skradziony, to kopie danych bezpiecznie spoczywają na serwerze. Co ważne do plików jest dostęp z każdego miejsca, co zwiększa mobilność pracy i umożliwia korzystanie z chmury z poziomu smartfona. Co ważne, jeśli dany plan okaże się zbyt mały na zasoby firmy, przestrzeń dyskową za dodatkową opłatą można zwiększyć łatwo i szybko, zachowując wszystkie zapisane wcześniej dane.

Czy zapisywanie danych firmy na zewnętrznych serwerach ma jakieś wady?

Decydując się na zapisywanie danych firmowych w chmurze obliczeniowej zgadzamy się na warunki regulaminu i polityki prywatności. Wśród nich jest wgląd do naszych plików właścicieli usługi. Konieczność comiesięcznych opłat też jest pewną wadą zwłaszcza dla małych firm. Choć za bezpieczeństwo danych w chmurze odpowiada usługodawca, to jednak mogą one być także narażone na atak hakerski. Jednak tutaj prawdopodobieństwo, że utracimy te najcenniejsze jest mniejsze, wszak dbają o to Centra Danych. Szyfrowane połączenia także niwelują próby ataków.

Podsumowując przechowywanie danych w chmurze obliczeniowej ma znacznie więcej zalet niż wad. Prowadząc niewielką firmę, na pewno warto zdecydować się na takie rozwiązanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.