Potrzebujesz laptopa na wczoraj, ale Twoja wypłata tajemniczo zniknęła? Nie masz możliwości oszczędzenia na droższy sprzęt? Potrzebujesz drugiego sprzętu, który będzie wykorzystywany tylko do pracy lub rozrywki? Rozważ zakup laptopa poleasingowego – takie produkty w większości nie odstają od swoich sklepowych modeli a są zdecydowanie przyjaźniejsze cenowo.
Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?
Podjąłeś już decyzję? Świetnie! Teraz pora na głębsze przeanalizowanie tematu korzyści. Pierwszą informacją, jaka rzuca się w oczy przy wyborze laptopa używanego, jest klasa produktu. Wyróżnia się następujące:
- klasa A ~ stan niemal idealny, sprzęt w pełni sprawny, ślady użytkowania są praktycznie niedostrzegalne
- klasa A- ~ stan idealny z minusem, najczęściej są to widoczne ślady użytkowania na klawiaturze lub przetarcia na obudowie
- klasa B ~ sprzęt nadal jest sprawny w 100%, ale pojawiać się mogą plamki na matrycy i pęknięcia obudowy; wady, które nie wpływają na działanie, ale mogą razić bardziej wymagających klientów
- występują również klasy B-/C ale noszą one największe ślady użytkowania a klasa C nie gwarantuje sprawności w stu procentach
Już na początku oferta jest niezwykle kusząca, bo w zamian za – w większości niewidoczne – mankamenty wizualne, można otrzymać w pełni sprawny laptop powystawowy w atrakcyjnej cenie.
Co z baterią?
Jak wszyscy wiemy, rzadko kiedy sprawy kończą się na wyglądzie. Drugą najważniejszą rzeczą, którą trzeba mieć na uwadze przy zakupie laptopa – nie tylko używanego – to stan i pojemność baterii. W laptopach używanych jest ona najbardziej wyeksploatowanym elementem. Warto więc przed ewentualnym zakupem określić dokładnie nasze potrzeby: jeżeli mamy zamiar wykonywać proste prace i ewentualnie pooglądać śmieszne filmiki z kotami na youtubie, a przy tym nie przeszkadza nam szybkie zużycie baterii, to nie mamy się czym martwić. Jeżeli dokonujemy zakupu stacjonarnie to można śmiało zapytać sprzedawcę o faktyczny stan baterii danego produktu, którym jesteśmy zainteresowani. Sprzęt sprzętowi nierówny, zwłaszcza jeżeli mowa o laptopach branych w leasing przez firmy – jedne były intensywniej użytkowane a drugie nie. Jeżeli okaże się, że stan baterii pozostawia wiele do życzenia, to możemy sprawdzić, czy dany model laptopa posiada opcję wymiany baterii. Wbrew pozorom nawet przy zakupie nowej baterii nie będziemy stratni.
Specyfikacje a cena
Pomimo, że laptopy powystawowe kuszą niskimi cenami, nie dajmy się zwariować i nie bierzmy od razu tych, które są najtańsze. Niestety, za jakość zawsze trzeba zapłacić. Zazwyczaj najtańszymi produktami są te, które nie posiadają wgranego systemu operacyjnego. O ile nie jest to przeszkodą dla osób obeznanych w temacie, to laikom zaleca się jednak kupno z wgranym już systemem. W zależności od tego, do czego chcemy naszego laptopa używać, trzeba też spojrzeć na procesor. Obecnie zaleca się jednak procesory z serii Intel Core i5 lub AMD Ryzen 5, choć te drugie są rzadko spotykane wśród laptopów używanych.
Gdzie kupić?
Często na stronach renomowanych firm można już znaleźć zakładkę zatytułowaną „outlet”, gdzie znajdują się ich laptopy powystawowe. Jeżeli chodzi o laptopy używane, to można ich szukać na wielu stronach specjalizujących się w wystawianiu ogłoszeń i filtrować w poszukiwaniu interesującego nas produktu. Powstały również sklepy, które w swoim asortymencie mają tylko taki sprzęt. Jeżeli wpiszesz w wyszukiwarkę frazę „laptop poleasingowy” znajdziesz ofertę najlepiej dopasowaną dla siebie.