Microsoft Windows 10 — systemy stworzone z myślą o różnych potrzebach

laptop na biurku z systemem windows 10

System operacyjny to podstawowe oprogramowanie, jakiego potrzebuje przeciętny użytkownik komputera. Swoją pozycję na rynku technologicznym firma Microsoft ugruntowała w dużej mierze dzięki oferowaniu klientom na całym świecie kolejnych wersji Windowsa. To system kompatybilny z urządzeniami większości marek dostępnych w asortymencie sklepów z elektroniką. Co trzeba wiedzieć o Windows 10 i jak prawidłowo ocenić przydatność konkretnego produktu w kontekście codziennych potrzeb? Zachęcamy do lektury tekstu.

System stworzony do prywatnych celów, czyli kilka słów o Windows 10 Home

Od wielu lat Microsoft różnicuje swoją ofertę, dostarczając klientom kilka podstawowych wersji swojego flagowego produktu. Także w przypadku systemu operacyjnego Windows 10 można dokonać takiego podziału.

  • Windows 10 Home,
  • Windows 10 Professional,
  • Windows 10 Education,
  • Windows 10 Enterprise,
  • Windows 10 Pro for Workstation.

Określenia zawarte w nazwie dobrze oddają specyfikę przeznaczenia każdego z wymienionych systemów operacyjnych. Pierwszy z nich został przygotowany z myślą o wykorzystaniu komputera do prywatnych celów. Jest to pełnoprawny produkt zawierający wszystkie najważniejsze funkcje Windowsa, ale nie jest tak rozbudowany jak pozostałe wersje.

Użytkownik Windows 10 Home po instalacji systemu ma do dyspozycji wygodne w obsłudze środowisko programów. Nawigacja została tak opracowana, aby poruszanie się po różnych częściach “świata okienek” było możliwie najprostsze i ergonomiczne. System operacyjny o numerze 10 jest właściwie zabezpieczony, dlatego już podczas logowania należy przejść proces weryfikacji dostępu.

Samo oprogramowanie zawiera ponadto wiele dodatkowych mechanizmów obronnych, jakim jest np. aktywna zapora i ochrona sieci, nie dopuszczająca do zainfekowania komputera groźnymi wirusami komputerowymi. Na wyróżnienie zasługuje również wbudowany do Windows 10 Home tryb oszczędzania baterii oraz możliwość użycia pióra cyfrowego zamiast touchpada lub tradycyjnej myszki komputerowej.

Pozostałe systemy operacyjne z serii Windows 10

Wprawdzie pod względem popularności wśród użytkowników Home święci triumfy, to pozostałe systemy operacyjne Windows 10 również są godne uwagi. Część z nich ma bardzo konkretne przeznaczenie. Tak jest np. z Windows 10 Education, które zawiera udogodnienia dla jednostek oświatowych. Natomiast wariant Pro for Workstation został skrojony pod instalację na stacjach roboczych, które są dostosowane do szybszej pracy na mocniejszych podzespołach.

W naszym omówieniu skupimy się jednak na dwóch rozwiązaniach biznesowych: Windows 10 Enterprise oraz Windows 10 Professional. Oprócz funkcji dostępnych w “domowej” wersji, wymienione systemy zostały wyposażone w opcje przydatne w procesie zarządzania firmą i przynależnymi do niej kontami oraz grupami użytkowników. Windows 10 Pro zawiera rozwiązania, dzięki którym dużo łatwiej jest komunikować się w zespole oraz podejmować kolektywne decyzje.

Jeśli zamierzasz w najbliższym czasie zmienić system operacyjny na nowszy,  zapoznaj się z ofertą producenta lub sprawdź atrakcyjne ceny Windows 10 proponowane przez specjalistyczny sklep internetowy (np. Soft360.pl).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.