Najważniejsze elementy wyposażenia serwerowni

Pomieszczenie serwerowni i najważniejsze elementy

Funkcjonowanie jakiejkolwiek firmy jest w dzisiejszych czasach praktycznie niemożliwe bez komputerów. Niektóre przedsiębiorstwa muszą mieć rozbudowaną sieć informatyczną. Aby zabezpieczyć dostęp do sieci oraz przechować wszystkie pliki, należy zbudować profesjonalną serwerownię. Takie pomieszczenie musi zawierać wiele istotnych elementów, bez których serwerownie nie mogą poprawnie działać.

Jakie komputery znajdują się w serwerowni?

Komputery montowane w serwerowniach to zupełnie inne maszyny niż te znajdujące się w domach czy w biurach. Ich główne zadanie polega na gromadzeniu danych, obsłudze aplikacji czy centrali telefonicznej, utrzymywaniu firmowych stron www. Oczywiście to nie wszystkie funkcje, jakie spełniają. Sprzęty tego typu muszą być wyposażone w wielordzeniowe procesory, które pozwolą na wykonanie wszystkich, trudnych do wymienienia zadań.

W serwerowniach jest też bardzo dużo innych elementów. Bez nich pomieszczenie nie jest kompletne i nie nadaje się do użytku. Oczywiście można w jakimś stopniu korzystać z takiej przestrzeni, jednak trzeba się liczyć z różnymi problemami np. w zakresie bezpieczeństwa.

Instalacje bezpieczeństwa

Każda firma powinna zadbać o maksymalny stopień bezpieczeństwa w serwerowni. Istotną rolę odgrywają przede wszystkim zabezpieczenie przeciwpożarowe i klimatyzacja precyzyjna. W związku z tym, że w pomieszczeniach znajduje się dużo sprzętu pracującego praktycznie 24 godziny na dobę, wytwarza się w nim bardzo dużo ciepła. Właśnie dlatego system klimatyzacyjny jest niezwykle potrzebny.

Dodatkowo w przestrzeni z dużą ilością elektroniki i przewodów musi być zainstalowany sprawnie działający, nowoczesny system przeciwpożarowy. Jego brak stanowi poważne zagrożenie dla wszystkich urządzeń, które odpowiadają za ciągłość funkcjonowania firmy. Jedno małe zwarcie może bowiem doprowadzić do całkowitego zniszczenia kosztownych sprzętów, a to naraża przedsiębiorstwa na poważne szkody finansowe.

Zasilanie awaryjne

Serwerownie służą także do przechowywania cennych informacji. Eksperci z firmy Peranek specjalizującej się w projektowaniu i montażu serwerowni stacjonarnych i mobilnych podpowiadają, jak zapobiegać utracie danych:

Zanik napięcia w sieci energetycznej może się zdarzyć dosłownie w każdym momencie. W takiej sytuacji informacje, które jeszcze się nie zapisały się, zostają utracone. Aby temu zapobiec, w każdej serwerowni montuje się zasilanie awaryjne, czyli tak zwane zasilacze UPS. Stanowią one podstawę wyposażenia każdego pomieszczenia tego typu. Projekt serwerowni bez tych sprzętów jest po prostu złym projektem. Kolejna ważna część to okablowanie. Specjalistyczne przewody sieciowe gwarantujące wysoką przepustowość danych powinny posiadać certyfikaty potwierdzające ich jakość. Muszą być przede wszystkim odporne na działanie bardzo wysokich temperatur.

Akcesoria w serwerowni

Serwerownia powinna być miejscem uporządkowanym. Najczęściej wykorzystuje się specjalne szafy typu RACK, które pozwalają na sprany montaż poszczególnych elementów. Dodatkowo są bardzo wygodne w użytkowaniu. Dzięki nim użytkownicy mają dostęp do wszystkich sprzętów, a w przypadku awarii nie ma problemu z dostaniem się do urządzeń. Specjalne systemy w szafach umożliwiają uporządkowanie wszystkich przewodów. Oczywiście są także dodatkowe zabezpieczenia, np. wysokiej klasy rozdzielnice elektryczne, które również zabezpieczają maszyny przed usterkami. Tak zaprojektowana i kompleksowo wyposażona serwerownia jest potrzebna do prawidłowego funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.