Naprawa drukarki – dlaczego nie warto dokonywać jej samodzielnie?

Naprawa drukarki która stroi na biurku w pokoju.

Złośliwość rzeczy martwych – mawiają niektórzy na widok drukarki, która kolejny raz odmówiła posłuszeństwa. Z jednej strony mają rację – urządzenie przestało działać i trzeba je naprawić. Z drugiej jednak – bywa, że sami do takiego stanu doprowadzili. Bez względu na powód awarii pewne jest jedno: konieczna będzie naprawa drukarki, a samodzielne próby wskrzeszenia urządzenia drukującego to niekoniecznie najlepsze z dostępnych rozwiązań.

Jakie są najczęstsze awarie drukarek?

Użytkownicy drukarek atramentowych nierzadko spotykają się z sytuacją, kiedy nowy, rzadko używany sprzęt nie chce drukować. Wynika to z faktu, że nieregularna eksploatacja może wpłynąć na zasychanie tuszu w głowicy atramentowej, co prowadzi do konieczności udrożnienia drukarki w profesjonalnym serwisie, a w skrajnych przypadkach – do zakupu nowego urządzenia drukującego. Zdarza się też tak, że drukarka nie pobiera kartek z podajnika – w tym przypadku problem leży w zużytych rolkach poboru papieru. Bywają również sytuacje, w których brak możliwości wydruku spowodowany jest kartridżem z uszkodzoną elektroniką – chip nie działa tak, jak należy. Zazwyczaj wystarczy wymienić kartridż na inny, możliwa jest jednak sytuacja, w której chip jest jak najbardziej w porządku, natomiast to nasze urządzenie ma problem z jego odczytem.

Istnieją także usterki związane z oprogramowaniem – może się okazać, że sterownik drukarki został błędnie zainstalowany lub nie został przez użytkownika zaktualizowany, co skutkuje problemami w łączności pomiędzy komputerem a urządzeniem drukującym. Inną usterką, która może mieć miejsce, jest konieczność wymiany któregoś z modułów – modułu bębna, grzewczego lub transferu. W takim przypadku należy udać się ze sprzętem do specjalistów.

Naprawa drukarki – dlaczego najlepiej w serwisie?

Oddanie sprzętu do naprawy serwisowej, zamiast podejmowania samodzielnych prób reanimacji drukarki, ma wiele zalet. Przede wszystkim – jeśli obowiązuje nas nadal okres gwarancyjny – naprawa serwisowa pozwoli nam zachować gwarancję. Naprawa drukarki w domowym zaciszu zazwyczaj jest równoznaczna z tym, że klient pozbawia się prawa do gwarancji. Co więcej, prowadzący serwis drukarek profesjonaliści mogą zdiagnozować usterkę i wymienić części na fabrycznie nowe, pochodzące od producenta. Jako indywidualny użytkownik możemy mieć problem z dostępem do takich części lub być zdani na tańsze i gorsze jakościowo zamienniki.

Czy można zapobiegać uszkodzeniom drukarek?

Bez wątpienia częstotliwość występowania usterek urządzeń drukujących wynika w dużej mierze z faktu, w jaki sposób są one eksploatowane przez użytkownika. Odpowiednie obchodzenie się ze sprzętem może nie tylko zapobiegać powstawaniu uszkodzeń, ale również wydłużyć żywotność drukarki.

W przypadku drukarek atramentowych prostym sposobem, chroniącym je przed awarią, może być… regularne drukowanie. Ten prosty sposób pozwoli na uniknięcie zaschniętej, zatkanej tryski, czyli elementu wypuszczającego tusz na papier. W przypadku sporadycznego, rzadkiego użytkowania drukarki może niestety dojść do odparowania wody z atramentu, przez co w dalszej kolejności zaschnięty tusz zatyka dysze. W efekcie wydruk będzie albo w ogóle niemożliwy, albo otrzymamy bardzo niskiej jakości efekt końcowy.

Wbrew pozorom, warto także dobrać odpowiedniej jakości papier do drukarki. Standardowo dzielą się one na trzy typy, jeśli chodzi o jakość – począwszy od A (najlepszej) do C (najgorszej). W im lepszy papier zainwestujemy, tym mniejsza szansa, że pyłki uwalniane z arkuszy papieru w procesie druku uszkodzą nasze urządzenie.

Jak wybrać serwis drukarek?

Jeśli nie pozostaje nam nic innego, jak naprawa drukarki, warto wybrać serwis drukarek, który jak najlepiej zaopiekuje się naszym sprzętem. Przede wszystkim dobrym pomysłem jest wybór firmy, która zajmuje się naprawą urządzeń drukujących od wielu lat i posiada w tej kwestii duże doświadczenie. Profesjonalny serwis (taki jak np. https://mytoner.pl/serwis-drukarek-i-ploterow/) w swojej ofercie ma nie tylko naprawy gwarancyjne i pogwarancyjne drukarek, ale także możliwość zakupu oryginalnych części zamiennych czy dobrej jakości materiałów eksploatacyjnych.

Dobrą praktyką jest także konserwacja i kompleksowe czyszczenie sprzętu przy każdej naprawie – nie każdy serwis drukarek oferuje taką możliwość, a w znaczny sposób pozwala ona wydłużyć żywotność sprzętu. Warto sprawdzić także, czy przy stałych umowach serwisowych, np. dla przedsiębiorstw, możliwe jest użytkowanie drukarki zastępczej, otrzymanej na czas naprawy właściwego urządzenia.

1 comment

  1. Jan pisze:

    Ja mam strasznego pecha do drukarek. Często muszę oddawać je do serwisów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.