Pierwszy wyjazd na narty – jak się do niego przygotować?

Narciarz na stoku

Sezon zimowy zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim okres białego szaleństwa. Na ośnieżonych stokach ponownie zaroi się od narciarzy, zarówno tych doświadczonych, jak i dopiero zaczynających przygodę z tą fantastyczną dyscypliną sportu. Osoby drugiej wymienionej powyżej grupy, już teraz powinny rozpocząć przygotowania do pierwszego wyjazdu na narty. Jak to zrobić? Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych porad.

Pierwszy wyjazd na narty to duże wydarzenie i dla wielu osób ogromne przeżycie. Aby wspominać je miło i uniknąć różnego rodzaju nieprzyjemnych zdarzeń (np. kontuzji), warto z odpowiednim wyprzedzeniem zacząć przygotowywać się do postawienia na stoku pierwszych kroków. Bez względu na to, czy wypad na narty to Twój pomysł, czy może po prostu zostałeś zaproszony na taki wyjazd przez znajomych. W białym szaleństwie łatwo jest się zakochać, o ile wcześniej podejdzie się do niego w odpowiedzialny, pokorny i świadomy sposób.

Dobór sprzętu

Trudno mówić o jeździe na nartach, skoro nie posiada się odpowiedniego sprzętu do uprawnia tego sportu. Spokojnie, nie musisz od razu decydować się na zakup desek, tym bardziej, że cena tych lepszej jakości wcale nie należy do najniższych. Na start przygody z białym szaleństwem spokojnie wystarczą pożyczone narty. Należy jednak pamiętać, że powinny być one jak najlepiej dopasowane do Ciebie, a konkretnie do Twojego wzrostu. Początkującym narciarzom zaleca się naukę na nieco krótszych deskach, które ułatwiają wykonywanie skrętów i innych manewrów. Ważna jest także odpowiednia regulacja wiązań i dostosowanie ich do wagi narciarza. Istotną rolę odgrywa również wysokość kijków. Wszystkie te elementy wpływają znacząco na komfort jazdy, szczególnie na etapie nauki jazdy. Zapomnij więc o skorzystaniu z pomocy znajomych i jeździe na ich starym sprzęcie. Przed wyjazdem na stok zgłoś się do specjalistów, którzy zaoferują Ci wypożyczenie sprzętu i dobranie go specjalnie pod Twoją posturę i umiejętności. Tego typu usługę oferuje wypożyczalnia nart Wrocław – Sportowy Warsztat. Ponadto należy też uzbroić się w odpowiedni kask i gogle, które są niezbędne w ekwipunku każdego narciarza.

Odpowiedni ubiór

Posiadasz już narty, kask i gogle, ale to dopiero początek kompletowania asortymentu. Bardzo ważną rolę odgrywa także ubiór narciarza. Powinien on z jednej strony zapewniać pełen komfort i swobodę ruchów, z drugiej zagwarantować narciarzowi ciepło. Specjalne kurtki narciarskie można kupić w wielu sklepach. Warto, by były one wyposażone w kieszenie, gdzie schowamy np. karnet, telefon, czy klucze do hotelowego pokoju. Można też zdecydować się na bardziej jaskrawe kolory tego elementu garderoby, dzięki czemu będziemy lepiej widoczni na stoku. Kolejna sprawa to spodnie narciarskie – koniecznie na szelkach (nie będą spadać w trakcie jazdy), ciepłe, a jednocześnie umożliwiające swobodne skręcanie i chodzenie. Często można je kupić w komplecie razem z kurtką. Jeśli dany ubiór narciarski ma służyć przez kilka sezonów, nie warto na nim oszczędzać. Wysokiej jakości kurtki i spodnie narciarskie mogą kosztować stosunkowo dużo. Warto też uzbroić się w termiczną bieliznę oraz kilka termicznych koszulek. Pozwalają one skórze oddychać, dzięki czemu po ściągnięciu odzieży wierzchniej nie będziemy cali przepoceni.

Przygotowanie fizyczne

Jazda na nartach, szczególnie na samym początku, to spory wysiłek fizyczny. Jeśli nie jesteś przyzwyczajony do ruchu, to przygotowania do pierwszego zjazdu na stoku najlepiej rozpocząć nawet trzy miesiące przed rozpoczęciem sezonu. Podstawą będzie wzmocnienie mięśni ud oraz podudzi. Wcześniejsze treningi przez rozpoczęciem nauki jazdy na nartach pozwolą zapobiec późniejszym zakwasom oraz zminimalizują ryzyko pojawienia się kontuzji.

Instruktor

Samodzielna nauka jazdy na nartach jest możliwa, ale to jednocześnie niebezpieczne i mało odpowiedzialne podejście do tematu. Przede wszystkim narażamy siebie na duże ryzyko upadku i odniesienia kontuzji, a na dodatek stwarzamy zagrożenie dla innych narciarzy. Jest też duże prawdopodobieństwo, że sami nauczymy się błędnych nawyków, które wpłyną na naszą późniejszą jazdę. Dlatego też najlepiej zdecydować się na pomoc profesjonalnego instruktora, który już na samym stoku odpowiednio nas poprowadzi i wskaże, w jaki sposób opanować podstawy prawidłowej techniki jazdy.

Tekst przygotowany został we współpracy z firmą Sportowy Warsztat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.