Praca zdalna – co musisz wiedzieć?

Przygotowane stanowisko do pracy zdalnej

Praca zdalna stała się faktem dla wielu osób w ostatnich latach. Dzięki postępowi technologicznemu i rozwojowi narzędzi do komunikacji, wiele firm zaczęło umożliwiać swoim pracownikom pracę z domu. To z kolei pozwoliło wielu ludziom na bardziej elastyczne i wygodne życie zawodowe.

Praca zdalna jest jednak nadal kontrowersyjnym tematem. Wielu pracodawców obawia się zmniejszonej efektywności podwładnych, a także cyberzagrożeń prowadzących często do utraty danych czy zainfekowania systemu firmowego. Co musisz wiedzieć o pracy zdalnej i jakie czynniki powinieneś wziąć pod uwagę w przypadku takiego trybu pracy?

Zalety pracy zdalnej

Istnieje wiele korzyści związanych z pracą zdalną, które warto rozważyć, zanim zdecydujesz się na taki styl życia zawodowego. Należą do nich przede wszystkim:

  1. Oszczędność czasu i pieniędzy – pracując z domu nie musisz tracić czasu na dojazdy do pracy i wydawać pieniędzy na paliwo czy bilety. Możesz dostosować swój harmonogram dnia do potrzeb swoich bliskich
  2. Więcej elastyczności i swobody – możesz pracować w dogodnym dla ciebie czasie i miejscu
  3. Lepsze work-life balance – praca zdalna pozwala na lepsze wyważenie życia zawodowego i prywatnego. Możesz łatwiej zachować równowagę między pracą a innymi obowiązkami, takimi jak opieka nad dziećmi lub zajęcia dodatkowe.
  4. Więcej kontroli na swoim środowiskiem pracy – pracując z domu możesz dostosować swoje miejsce pracy do własnych potrzeb i preferencji, co może skutkować większym skupieniem i komfortem.

Efektywność pracy zdalnej

Niektórzy pracodawcy twierdzą, że praca zdalna prowadzi do zmniejszonej efektywności wykonywania obowiązków zawodowych. Powodem jest fakt, że przebywając w domu, łatwiej jest zostać rozproszonym przez media społecznościowe lub inne zewnętrzne czynniki. Uniwersytet Stanford przeprowadził badania trwające dwa lata, aby sprawdzić, czy pracownicy zdalni rzeczywiście pracują mniej. Badanie wykazało, że pracownicy biurowi po rozpoczęciu pracy zdalnej wykazywali znaczne zwiększenie swojej wydajności!

Artykuł opublikowany przez Buffer podkreśla również fakt, że aż 88% pracowników ma trudności z zaprzestaniem pracy po godzinach. Niemniej jednak, wielu ma trudności ze skupieniem podczas pracy z domu, co może skutkować zmniejszoną produktywnością. Dlatego też popularne stało się stosowanie programów do mierzenia i monitorowania czasu pracy, aktywności i nieaktywności.

Jakie są zagrożenia związane z home office?

Home office, mimo wielu zalet, może wiązać się z poważnymi cyberzagrożeniami. Głównym powodem, który może prowadzić do ataków na bezpieczeństwo IT systemu firmowego jest wykorzystanie niezabezpieczonego połączenia internetowego. Pracując zdalnie, często korzystamy z otwartych sieci Wi-Fi, które mogą okazać się furtką do poufnych danych i zasobów organizacji.

Ogromnym błędem może okazać się brak świadomości na temat wagi cyberbezpieczeństwa wśród pracowników zdalnych. Jeśli nie zostaną oni odpowiednio poinformowani o zagrożeniach w sieci, mogą ignorować środki bezpieczeństwa, aby usprawnić swoją pracę. Bez odpowiedniej wiedzy mogą być oni celem ataków socjotechnicznych, takich jak: phishing, smishing czy pretexting.

Praca zdalna – koszty

Wdrożenie bezpiecznego i szybkiego dostępu zdalnego wymaga zakupu dedykowanych rozwiązań z zakresu cyberbezpieczeństwa. Pomocne będą między innymi:

  • Wirtualne sieci prywatne
  • Zapory sieciowe
  • Narzędzia mierzące czas pracy
  • Oprogramowania monitorujące urządzenia

Mimo tych kosztów, zakup wyposażenia do pracy zdalnej wiąże się z mniejszym kosztem niż wynajem biura i jego dostosowanie do potrzeb pracy. Dzięki home office oszczędzają także pracownicy – unikają oni kosztów związanych z dojazdami do miejsca pracy, czy biletami komunikacji miejskiej.

Czy należy obawiać się zdalnego trybu pracy?

Praca zdalna to teraźniejszość i przyszłość funkcjonowania rynku pracy. Mimo wielu obaw, jest to tryb pracy, który pozwala na komfort pracowników oraz ogromną oszczędność czasu i pieniędzy. Aby zapewnić najwyższą ochronę i przejrzystość działań, warto wdrożyć zaawansowane oprogramowanie monitorujące aktywność użytkowników w systemie firmy. Pozwoli to na kontrolę ich działań lub podjęcie potencjalnych kroków zapobiegawczych w przypadku incydentu bezpieczeństwa IT.

Materiał zewnętrzny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.