Serwer VPS – poznaj jego zalety

Serwer VPS

Serwer VPS może być dobrym wyborem, gdy hosting współdzielony przestaje wystarczać, a serwer dedykowany nie jest jeszcze potrzebny. Warto poznać zalety serwera VPS i sprawdzić, kiedy go wybrać.

VPS to skrót od Virtual Private Server, co oznacza po prostu wirtualny prywatny serwer. Serwer VPS można określić, jako pośrednie rozwiązanie pomiędzy współdzielonym hostingiem a serwerem dedykowanym. Serwery VPS oferuje wielu dostawców usług internetowych (np. Domeny.pl), zatem nie ma problemu, żeby skorzystać z takiego rozwiązania. Warto jednak stawiać na renomowanych dostawców, którzy zapewniają najlepsze parametry serwerów i kompleksowe wsparcie techniczne. Jakie są zalety serwera VPS?

Zalety serwera VPS

Serwer VPS jest dość popularnym rozwiązaniem wcale nie przez przypadek. Dostajemy nie tylko serwer wirtualny, ale również gwarancję mocy obliczeniowej. To jedna z najważniejszych zalet serwera VPS. Wydajność maszyny jest tu ściśle określona. To sprawia, że mamy gwarancję, iż nasz serwer został wyposażony na przykład w procesor o wymaganej przez nas mocy i odpowiedniej wielkości pamięć RAM. Do tego takiej mocy otrzymujemy zdecydowanie więcej niż w przypadku hostingu współdzielonego. Na ten ostatni może przypadać nawet kilkuset użytkowników, gdy tymczasem jedna maszyna zwykle obsługuje nie więcej niż 100 serwerów VPS. To jednak nie wszystko. W przypadku serwera VPS znikają ograniczenia uprawnień, które mamy przy hostingu współdzielonym, można instalować własne oprogramowanie systemowe oraz instalować wiele dużych aplikacji. W zasadzie można w pełni konfigurować serwer VPS i umieszczać tam dowolne narzędzia.

Parawirtualizacja a pełna wirtualizacja

Wybierając serwer VPS, warto jeszcze zwrócić uwagę na kwestię wirtualizacji. W przypadku takich serwerów można wyróżnić dwa typy wirtualizacji. Najczęściej mamy do czynienia z tzw. parawirtualizacją. To oznacza, że wtedy wszystkie serwery VPS mają elementy jądra wspólne z systemem bazowym. Niestety, nie można tu modyfikować jądra systemu. Innymi słowy, jeśli serwer pracuje na przykład na Linuxie, nie zainstalujemy tam Windowsa itd. Dla bardziej wymagających użytkowników dostawcy często proponują serwer VPS z pełną wirtualizacją (KVM). Wtedy VPS ma odrębny system, a z pozostałymi dzieli jedynie zasoby sprzętowe. Dzięki temu na takim serwerze można uruchomić dowolny system operacyjny.

Dla kogo serwer VPS?

Kiedy warto zdecydować się na serwer VPS? Przede wszystkim wtedy, gdy zależy nam na gwarancji stabilności parametrów i potrzebujemy większej niezawodności niż przy hostingu współdzielonym. Serwer VPS powinni wziąć pod uwagę właściciel sklepów internetowych, komercyjnych blogów i portali, firmy potrzebujące niezawodnego środowiska do testowania aplikacji webowych i usług online, developerzy itd.

Serwer VPS to rozwiązanie wydajne i gwarantujące stabilność potrzebnych parametrów. Jednocześnie to serwer, który może być wstępem do jeszcze bardziej wydajnego środowiska w przyszłości w postaci serwera dedykowanego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.