Smartwatch – inteligentne zegarki, które podbiły świat

smartwatch

Żyjemy w wyjątkowych czasach, którymi rządzi elektronika. Podobnie jest w przypadku zegarków. Obecnie wymaga się od nich znacznie więcej, aniżeli tylko mierzenia czasu. Wiele osób nadal jest wiernych klasycznym, okrągłym zegarkom ze wskazówkami, nie ulega jednak wątpliwości, że coraz więcej ludzi chętnie korzysta ze smartwatchów, które swoją popularnością przebijają wszystkie inne gadżety elektroniczne.

Nie możesz się doczekać, aż na swój nadgarstek założysz nowoczesny, świetnie spisujący się smartwatch? Zanim dokonasz wyboru na kilka najbliższych miesięcy bądź lat, zapoznaj się z kluczowymi kwestiami dotyczącymi smartwatchów.

Co to jest smartwatch?

Współcześnie bardzo popularnym gadżetem elektronicznym jest smartwatch. Nazywa się go inaczej inteligentnym zegarkiem. Jednocześnie może działać jako miniaturowy monitor naszej aktywności fizycznej. Czasem działa niczym smartfon. Inteligentny zegarek śmiało może zastępować kilka urządzeń na raz. Wyposażony został w elektroniczny ekran, na którym z łatwością można zmieniać tarcze, według własnych upodobań oraz potrzeb. Atutem współczesnych zegarków inteligentnych jest fakt, że mogą mieć różne systemy operacyjne, dzięki czemu można wybrać idealny zegarek pasujący do telefonu. Istotne jest przecież, by smartwatch był kompatybilny ze smartfonem, gdyż wtedy na jego ekranie, prócz godziny, będą wyświetlały się najróżniejsze powiadomienia – przychodzące połączenia, e-maile, SMS-y czy powiadomienia z mediów społecznościowych.

Jak działa smartwatch?

Poza tym, że smartwatch posiada funkcję tradycyjnego zegarka, czyli ukazuje nam godzinę, często też datę, inteligentne zegarki mogą łączyć się z naszym telefonem. Pozwala im to na pokazywanie różnych powiadomień, które równocześnie ukazują się na ekranie naszego telefonu. Smartwatch pozwala na sprawdzenie pogody, skorzystanie z aplikacji związanych z uprawianiem sportu oraz zdrowiem, a ponadto można z jego pomocą włączyć dyktafon czy sterować muzyką.

Bardzo często jednak smartwatch posiada dodatkowe funkcje. Mogą ona być uzależnione od tego komu dedykowany jest dany zegarek. Na rynku występują bowiem:

 • smartwatche dla gadżeciarzy – idealne dla osób, które kochają wszelkie nowinki techniczne, testują, chcą być jak najbliżej elektronicznych gadżetów,
 • smartwatche dla biegaczy – tego typu urządzenia mogą posiadać ciekawe i intrygujące aplikacje, które pozwalają kontrolować ilość spalanych kalorii, a przy okazji są zawsze przy nas, w przeciwieństwie do smartfonów. Inteligentne zegarki pozwalają na sprawdzenie ilość zrobionych w ciągu doby kroków, zmierzenie dystansu, sprawdzenie tętna i pogody.
 • smartwatche dla biznesmenów i przedsiębiorców – ta grupa ludzi również doceni fascynujące funkcje nowoczesnych zegarków. W przypadku tych osób, smartwatch doskonale poradzi sobie jako podręczny telefon, który wyświetla powiadomienia oraz przychodzące połączenia.

Jakie funkcje powinien posiadać dobry smartwatch?

Współczesne zegarki inteligentne to nie kilka funkcji, które zadowolą wszystkich. Każdy model powinien posiadać pulę podstawowych możliwości, ale nie zaszkodzą również te dodatkowe. Smartwatch przede wszystkim powinien:

 • wyświetlać powiadomienia ze smartfona,
 • mieć dotykowy wyświetlacz z podświetleniem,
 • liczyć kroki oraz mierzyć puls (są to najprostsze funkcje fitness),
 • mieć łączność bezprzewodową Bluetooth (obecnie v4.x bądź wyższą),
 • pokazywać datę oraz czas (podstawowe funkcje zegarka),
 • być odporny na wodę (nie chodzi nawet o samą wodę, ale również o pot czy typowe zachlapania),
 • być kompatybilny ze smartfonem.

Dodatkowo smartwatche dobrej jakości powinny posiadać nawigację GPS, która jest przydatna w przypadku biegaczy, slot na kartę SIM, dzięki której smartwatch staje się niezależnym od smartfona urządzeniem, sterowanie głosowe, które jest niezwykle pomocnym udogodnieniem oraz mikrofon oraz głośniki.

System operacyjny w smartwatchu – jakie są dostępne?

Systemów operacyjnych dla smartwatchów jest kilka, jednak nikogo nie zdziwi fakt, że wiodącymi są Android oraz Watch OS. W inteligentnym zegarku możemy spotkać system Android w nieco zmodyfikowanej wersji, która idealnie wpisuje się w smartwatcha. Nowym rozwiązaniem, które nadal pozostaje w temacie Androida jest Android Wear. Jest to specjalna wersja systemu opracowana przez Google, która zadbała o szczegóły, a przede wszystkim o wzornictwo. Inteligentne zegarki z systemem Android Wear prezentują się elegancko i niezwykle estetycznie.

Inną propozycją, skierowaną głównie do osób, które posiadają iPhony, są zegarki z systemem Watch OS. Jest to prestiżowe oprogramowanie, bardzo estetyczne i niezwykle proste w obsłudze. Warto pamiętać, że system ten jest zamknięty i pasuje wyłącznie na zegarki projektowane przez Apple.

1 comment

 1. admin pisze:

  ja jestem bardzo zadowolony ze swojego zegarka. Dostałem na dzień ojca od moich córek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.