Szukamy firmy, aby zamówić oprogramowanie. Jak szukać firmy IT?

Dobre oprogramowanie jest bardzo istotne w działalności firmy

Coraz więcej firm potrzebuje odpowiedniego oprogramowania, żeby sprawnie funkcjonować. Przedsiębiorcy wiedzą, że najlepiej sprawdzają się rozwiązania „szyte na miarę”, dlatego chętnie inwestują w stworzenie oprogramowania, które będzie spełniać wszystkie ich potrzeby i oczekiwania. Jednak, aby taki system zdobyć, należy nawiązać współpracę z firmą zajmującą się projektowaniem systemów informatycznych. Jak szukać tego rodzaju wykonawcy? Na co zwracać uwagę przed nawiązaniem współpracy oraz w trakcie jej trwania?

Jak wygląda współpraca z firmami tworzącymi oprogramowanie na zamówienie?

Na rynku pojawia się coraz więcej firm, które oferują usługi z zakresu tworzenia specjalistycznych oprogramowań dla firm. Bardzo ważne jest, aby dokładnie sprecyzować, czego oczekujemy od takiej firmy, aby mogła ona dopasować produkt idealnie do naszych potrzeb. Jak widać, oprogramowanie na zamówienie to głównie komunikacja, dlatego ważne jest „z kim pracujemy”, gdyż od dobrego przepływu informacji może zależeć to, czy będziemy zadowoleni z efektów współpracy.

Warto również zauważyć, że rola firmy tworzącej oprogramowanie nie kończy się na zaprojektowaniu systemu. Dobry kontakt ma tu kluczowe znaczenie także ze względu na to, że współpraca z firmą tworzącą oprogramowanie powinna obejmować także jego wdrożenie oraz późniejsze administrowanie. Oznacza to, że jest to działanie długofalowe, a nikt nie chce współpracować z kimś, z kim komunikacja jest utrudniona lub nie przebiega z jakiegoś powodu tak, jakbyśmy tego chcieli.

Na co zwracać uwagę przy wyborze firmy IT?

Zanim podejmiemy współpracę z daną firmą IT, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na to, jak długo firma, z którą planujemy podjąć współpracę, funkcjonuje na rynku, oraz jakiego typu projekty realizowała. Bardzo przydatną informacją jest to, czy interesująca nas firma IT współpracowała wcześniej z innymi przedsiębiorstwami z naszej branży.

Kiedy już przeprowadzimy wstępną selekcję, należy rozesłać zapytania ofertowe, dzięki którym będziemy mogli porównać ceny, sposób przygotowania i przedstawienia oferty, a także dowiemy się sporo na temat tego, jak będzie przebiegał kontakt z różnymi firmami.

Bardzo ważne jest, aby zasady współpracy i kontaktu były jasne. Na samym początku należy ustalić, kto jest osobą kontaktową, jak często będą miały miejsce spotkania, podczas których omawiane będą kolejne etapy realizacji projektu? Ważną kwestią jest ustalenie sposobu przedstawiania relacji z dokonanych postępów.

Poszukiwania firmy tworzącej oprogramowanie – kiedy nie podejmować współpracy?

Jak już wspomnieliśmy, firm oferujących swoje usługi w zakresie tworzenia dedykowanych oprogramowań jest na rynku coraz więcej. Dokonanie najlepszego wyboru nie jest więc proste, dlatego też powinniśmy zwracać szczególną uwagę na pewne niepokojące sygnały. Przede wszystkim powinniśmy się wystrzegać firm, które nie mają się czym pochwalić, informacje o ich wcześniejszych realizacjach są trudno dostępne lub wręcz ukrywane. Źle wróży także brak wywiadu i pytań dotyczących potrzeb oraz procesów firmowych ze strony firmy IT. Alarmujący powinien być także brak wyjaśnień pojęć oraz metod pracy.

1 comment

  1. Ala54 pisze:

    Jestem właśnie na etapie szukania takiej firmy dla siebie. Bardzo pomocny jest ten artykuł. Dzięki! 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.