Tworzenie własnej marki

osoba trzymająca plakat w dłoniach

W dzisiejszych czasach możemy cieszyć się szeroką dostępnością różnego rodzaju usług i produktów. To ogromna zaleta dla konsumentów i spore zagrożenie oraz wyzwanie dla przedsiębiorców. Obecnie bardzo często nie wystarczy już bowiem zaoferować atrakcyjną cenę i wysoką jakość, by zdobyć zainteresowanie potencjalnych klientów i kontrahentów. Kluczowe jest wyróżnienie się spośród konkurencji i zapisanie się w pamięci odbiorców. Jak to zrobić? Najlepiej poprzez zbudowanie silnej i oryginalnej marki. Składa się na nią między innymi identyfikacja wizualna.

Znaki szczególne

Co kryje się pod tym pojęciem? Najprościej rzecz ujmując, jest to zbiór symboli i grafik, które stworzono z myślą o konkretnym podmiocie. Mają one przede wszystkim funkcje informacyjne oraz promocyjne. Pomagają w kreowaniu wizerunku firmy lub osoby nowoczesnej, postępowej i profesjonalnej. Aby identyfikacja wizualna była skuteczna, musi być kompleksowa i stworzona przez specjalistów. Stanowi inwestycję w budowanie rozpoznawalności marki, dlatego nie warto na niej oszczędzać. Znakomitym pomysłem jest zaangażowanie się w proces twórczy i ukierunkowanie projektanta na oczekiwane przez nas rezultaty. Największą szansę na odniesienie sukcesu mają bowiem systemy identyfikacji wizualnej, które zauważalnie nawiązują do charakteru lub unikalnych cech danej marki i są przy tym estetyczne. Przejrzystość, minimalizm, oryginalność i ponadczasowość – to one odgrywają ogromną rolę.

Kompleksowy charakter

System identyfikacji wizualnej składa się najczęściej z następujących elementów:

  • logo
  • wizytówki
  • szeroko pojęte materiały promocyjne (ulotki, bannery, plakaty)
  • wygląd strony internetowej
  • wygląd odzieży pracowniczej
  • typografia oraz kolorystyka firmowa

Bardzo istotne jest to, aby wszystkie te elementy tworzyły spójną i przemyślaną całość. W ten sposób do odbiorców zostanie wysłany jasny i zrozumiały komunikat. Najczęściej najważniejsze informacje zawarte zostają w tak zwanej księdze identyfikacji wizualnej. To nic innego jak zbiór szczegółów poświęconych poszczególnym składnikom tego kompleksowego i złożonego systemu. Jest skarbnicą wiedzy, nieocenioną podczas wykonywania rozmaitych projektów graficznych. To w księdze znajdziemy dane dotyczące konkretnych barw marki, kroju i wielkości stosowanych fontów, dress code pracowników, a także dokładne wzory materiałów reklamowych. Zdecydowanie jest to dokument, po który często sięgamy pragnąc systematycznie i kreatywnie budować wizerunek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.