Ubezpieczenie GAP leasingowanego samochodu osobowego – Czy warto?

Sportowy samochód jedzie drogą przez miasto

Przymierzasz się do wzięcia samochodu w leasing? Jeżeli chcesz finansowo zabezpieczyć się na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń losowych, rozważ wykupienie ubezpieczenia GAP. Chociaż to dodatkowy wydatek, może zapewnić solidną ochronę. Sprawdź dlaczego.

Wymogiem wszystkich form leasingowych jest wykup ubezpieczeń komunikacyjnych – OC i AC. Niektórzy leasingodawcy zachęcają jednak do rozszerzenia zakresu ochrony o tzw. ubezpieczenie GAP. W związku z tym, że dla leasingobiorcy to dodatkowy koszt, nie wszyscy korzystają z takiego rozwiązania. Niestety, całkiem niesłusznie…

Ubezpieczenie GAP – co to jest?

Ubezpieczenie GAP zapewnia dodatkową ochronę finansową w razie szkody całkowitej lub kradzieży auta. Z uwagi na fakt, że jest ono najczęściej wyliczane jest na podstawie różnicy między wartością pojazdu w momencie zakupu a wysokością wypłaconego odszkodowania, GAP nazywane jest również ubezpieczeniem wartości fakturowej.

Na mocy takiego ubezpieczenia, leasingobiorca otrzymuje dodatkową kwotę, która stanowi uzupełnienie wypłacanego odszkodowania w ramach AC.

Przykład. Załóżmy, że wartość leasingowanego pojazdu w dniu zakupu wynosiła 56 000 zł. Po 2 latach użytkowania ma wartość 39 000 zł. W razie utraty samochodu, ubezpieczyciel w ramach AC wypłaca 39 000 zł. Z ubezpieczenia GAP można otrzymać różnicę, tj. 17 000 zł.

Dlaczego warto wykupić GAP?

Ubezpieczenie GAP pozwala osiągnąć wiele korzyści. Do najważniejszych zaliczyć można zabezpieczenie spłaty pozostałych zobowiązań wynikających z umowy leasingowej. Gdy dojdzie do kradzieży lub szkody całkowitej, leasingobiorca bez problemu pokryje pozostałą kwotę do spłaty. Dzięki temu nie będzie musiał zaciągać, np. kredytów czy uszczuplać swoich oszczędności, aby wywiązać się z umowy leasingowej (warto pamiętać, że obowiązuje ona nawet wtedy, gdy dojdzie do utraty pojazdu).

Warto jednak mieć świadomość, że wykupienie GAP przynosi dodatkowe korzyści, m.in.:

  • możliwość zakupu samochodu o tej samej wartości,
  • możliwość przeznaczenia pieniędzy z odszkodowania na opłatę wstępną wymaganą przy kolejnej umowie leasingowej.

Ile kosztuje GAP?

Trudno jednoznacznie udzielić odpowiedzi na pytanie o cenę. Wysokość składki na ubezpieczenie GAP zależy przede wszystkim od wartości leasingowanego pojazdu. Kwoty najczęściej nie są zbyt wygórowane – szczególnie biorąc pod uwagę wysokość wypłacanego dodatkowego odszkodowania w ramach takiego ubezpieczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.