Urządzenie do oszczędzania energii elektrycznej – czy faktycznie działa?

Układ sieci elektrycznej domu

Mając na względzie drożejącą energię elektryczną, każdy szuka sposobu aby zmniejszyć opłata za jej zużycie. Konsumenci mają na rynku ogromny wybór urządzeń, które w założeniu powinny tą energię oszczędzać za nas. Jak jest naprawdę?

Najlepszy wynalazek

Cudowne urządzenia zmniejszające pobór energii elektrycznej, a my cały czas dzięki temu możemy z niej korzystać. Czy takie urządzenie istnieje? I tak i nie. Ale zacznijmy od początku.

Oszczędzacz energii

Reklama dźwignią handlu i nie ma się co dziwić, że jakość i przydatność niektórych produktów jest tragiczna. A domowy oszczędzacz energii brzmi jak panaceum na nasze wysokie rachunki za prąd. Czy jednak urządzenie za te kilkaset złotych potrafi na siebie zarobić? Przeglądam relacje z blogów na temat tego urządzenia. Ten wpis, kilka innych plus opinie klientów mówią jedno – bubel. Pewnie na tym należałoby zakończyć rozważania, ale bardziej ciekawskich zapraszam do zapoznania się z kilkoma ciekawostkami z branży energetycznej.

Układ scalony

pixabay.com

Czy nie ma urządzenia do oszczędzania energii elektrycznej?

Teraz przejdziemy do omawiania urządzeń do oszczędzania energii elektrycznej. Takie reduktory mocy są jak najbardziej korzystne do montowania. Dzięki nim można zaoszczędzić nawet do 30% energii. Reduktory mocy oświetlenia, są wykorzystywane w dużych halach produkcyjnych czy przez oszczędnych włodarzy miast i gmin w oświetleniu ulicznym. Jest to cały system pozwalający zmniejszyć zwyczajnie rachunki za prąd. Mają one zastosowanie w sieci oświetleniowej pracującej na lampach sodowych, rtęciowych lub metalohalogenkowych.

Kondensator prądu – w domu nie działa…

Od razu zaznaczam, że z zasady kondensator prądu działa i jest to stary wynalazek stosowany od lat w halach produkcyjnych, układach scalonych, macie to w każdym praktycznie urządzeniu podłączanym do sieci. Dlaczego wiec montując go w elektrycznej sieci domowej nie uzyskamy oszczędności?

Otóż w przemyśle stosowane są urządzenia o dużym poborze mocy. Tryb pracy pobiera ogromną ilość energii i w chwili gdy maszyna nadal jest włączona, ale chwilowo nie pracuje (bo pracownik wyciąga jeden element i wkłada drugi) prąd nadal płynie tak samo duży jak przed chwilą. Teraz do akcji wkracza kondensator i magazynuje tą energię na później.

My w domu posiadamy co najwyżej płytę indukcyjną czy piekarnik na 2000-3000 Wat, który w żadnym razie nie jest tak wykorzystywany. Poza tym dostawcy energii rozliczają się z przemysłem na innej zasadzie za pobór energii niż z gospodarstwami domowymi. W domu nie występują takie spadki poboru mocy, aby był sens montowania kondensatorów.

Żarówki

pixabay.com

Najlepsze urządzenie do oszczędzania energii w domu

Takie reduktory są możliwe do zamontowania w domu jednak kosztują około dziesięć razy więcej niż wspomniany oszczędzacz prądu. Zaznaczmy wyraźnie, że jest to alternatywa dla oświetlenia LED. W domu prywatnym taniej wychodzi wymiana żarówek na wspomniane. Wtedy pobór energii faktycznie się zmniejszy. Nie dajmy się nabierać na cudowne urządzenia poprawiające nasz komfort życia, które tak naprawdę nic nie wnoszą.

AGD i RTV

Przeglądając ostatnio oferty w sklepach ze sprzętem gospodarstwa domowego nie udało mi się natknąć na zmywarkę niskiej klasy energetycznej. W parametrach mamy podane zużycie prądu oraz wody. Zawsze jednak warto podejść do tego z dozą sceptyczności, gdyż każdy program ma inny pobór wody i energii. Dlatego warto czytać instrukcje! A programy wraz ze zużyciem zasobów zamieścić w kuchni w pobliżu zmywarki (wewnętrzne drzwi szafki nad zmywarką etc.). W trakcie używania dowiemy się, który najlepiej myje (nie trzeba poprawiać – generować strat wody). Wybieramy tylko korzystny dla nas wariant i ten używamy.

Postępując racjonalnie przy wyborze sprzętu, nie tylko pod kątem wyglądu, ale też praktyczności i zużycia zasobów można zmniejszyć rachunki za energię elektryczną. Duże znaczenie ma też sposób użytkowania sprzętu. Przecież telewizor nie musi cały czas być podłączony do prądu. Można wyłączyć listwę jeśli nie oglądamy nic w danym momencie. Tak samo możemy postępować z innymi urządzeniami. Możemy zainwestować w miernik energii elektrycznej dostępny w każdym sklepie ze sprzętem elektrycznym i sprawdzać co najwięcej pobiera prądu w stanie spoczynku. Lodówki czy zamrażarki nie odłączymy z kontaktu, ale pralkę po praniu jak najbardziej.

Źródła:

  • Akumulatory czy superkondensatory – zasobniki energii w UPS-ach, dr inż. Karol Bednarek
  • Kompensacja mocy biernej w sieciach nn, dr inż. Karol Kuczyński, Elektro Info, 12/2010

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.