W jakim wieku zacząć karierę sportowca?

Chłopcy nad morzem na obozie sportowym

Nigdy nie jest za późno, aby zająć się sportem. Jednak osoby marzące o profesjonalnej karierze zazwyczaj powinny rozpocząć treningi już w dzieciństwie. Wiele w tej kwestii zależy od dyscypliny, chociaż większość profesjonalnych sportowców zaczynała najpóźniej w wieku nastoletnim.

Wszystko zależy od dyscypliny

Zawodnicy uprawiający najpopularniejsze dyscypliny sportowe, na przykład piłkę nożną, koszykówkę czy siatkówkę, aby odnieść sukces muszą na swojej drodze pokonać wielu konkurentów. Spośród młodzików i juniorów tak naprawdę tylko nieliczni dochodzą do poziomu profesjonalnego. Jednak istnieją również dyscypliny, w których wejście na najwyższy poziom jest możliwe także po rozpoczęciu treningów w wieku dorosłym. Przykładowo, w lekkiej atletyce czy w wioślarstwie nie brakuje zawodników, którzy swoją przygodę ze sportem rozpoczynali na przykład jako piłkarze, a następnie odkrywali w sobie nowy talent.

Im wcześniej, tym lepiej

Trudno jednak nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że im wcześniej adept sportu rozpocznie systematyczne treningi, tym ma większe szanse na sukcesy w przyszłości. Współczesny sport w dużej mierze opiera się na wyuczonych schematach, więc tak naprawdę każdy miesiąc dodatkowego treningu, podobnie jak zorientowanie na cel, dyscyplina i motywacja, idące w parze z talentem, stanowią ogromną wartość dodaną. Dlatego właśnie młodzi piłkarze uczęszczają na regularne treningi i wyjeżdżają na obozy sportowe. Rozpoczęcie treningów we wczesnym wieku jest bardzo istotne w sportach wydolnościowych, na przykład kolarstwie czy biegach długodystansowych – do takich obciążeń organizm przygotowuje się przez lata. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że wysportowany organizm mocno zwiększa swoje możliwości, a także jest zdrowszy, więc treningi w wieku dziecięcym i nastoletnim zaowocują w przyszłości nawet, jeśli zawodnikowi nie uda się dojść do poziomu profesjonalnego i zawodowego.

Obciążenia dostosowane do wieku

Jednak nie wolno zapominać, że nieodpowiednio prowadzone treningi mogą zastopować karierę zawodnika. Jest bardzo istotne, aby obciążenia były dostosowane do wieku sportowca. Rosnące ciało nie może brać na siebie równie wysokich obciążeń jak organizm dorosłego człowieka. Efektem staną się kontuzje. Właśnie dlatego trenować należy pod okiem doskonale przygotowanych trenerów i korzystać ze wsparcia profesjonalnych akademii już od najmłodszych lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.