Złącze D-SUB

Złącze komputerowe D-SUB

W sprzętach komputerowych i sieciach IT złącza oraz pasujące do nich wtyczki stanowią jedne z najbardziej istotnych elementów. To one pozwalają na połączenie ze sobą różnych elementów układów i sprawiają, że działają one w optymalny, zgodny ze sobą oraz naszymi wymaganiami sposób. Jednym z rodzajów tych złącz jest właśnie D-SUB.

Skąd wzięła się nazwa D-SUB i jak wygląda takie złącze?

Złącze dsub swoją nazwę wzięła od charakterystycznego wyglądu, który lekko przypomina literę D. Jest to złącze, które posiada dwa rzędy wyprowadzeń: pinów albo gniazd (gniazd żeńskich), których liczba może się różnić w zależności od modelu. Ważnym elementem tego rodzaju złącza jest także metalowa obudowa, która zapewnia jego wytrzymałość mechaniczną i prawidłowe podłączenie. Dodatkowo chroni także przed zakłóceniami elektromagnetycznymi.

Podstawowe złącza komputerowe

Złącze typu D-SUB i DVI to dwa podstawowe rodzaje złącz komputerowych, które pozwalają na przesyłanie sygnału, zwłaszcza sygnału z komputera do monitora.

Złącze D-SUB służy przede wszystkim do transferu informacji analogowej. W związku z tym jest ono często potocznie nazywane złączem VGA, co nawiązuje do jednego z typów złącza D-SUB, stosowanego dawniej w klasycznych monitorach kineskopowych. Właśnie tam złącze D-SUB typu VGA, o 15 wprowadzeniach, było stosowane najczęściej.

Obecnie jednak złącza D-SUB mogą mieć różną budowę i poza VGA obejmują także szereg innych podłączeń. Mogą być stosowane przy tym jako złącza w portach szeregowych oraz równoległych, a także w portach SCSI i innych o liczbie wyprowadzeń dostosowanej do potrzeb aplikacji.

Alternatywą dla tradycyjnego, analogowego złącza D-SUB jest złącze cyfrowe, które przesyła obraz przede wszystkim do nowoczesnych monitorów LCD. Złączem do transmisji sygnału cyfrowego jest między innymi DVI-D. Jednak w grupie złączy DVI możemy znaleźć też dwa inne typy: DVI-A dedykowane do przesyłu sygnału analogowego oraz DVI-I spełniające funkcje obu powyższych złączy.

Coraz lepsze złącza dla uzyskania coraz lepszego obrazu

Rozwój złącz komputerowych jest związany z coraz większymi wymaganiami względem przesyłanego i odtwarzanego na monitorze obrazu. Oczekujemy lepszej rozdzielczości, dokładniej odwzorowanych kolorów i szybkiej reakcji.

Warto zauważyć, że w wielu przypadkach złącza analogowe i transmisja analogowego sygnału po prostu to uniemożliwiają, ponieważ wymagają takich etapów jak: przetworzenie sygnału cyfrowego z komputera na analogowy, transmisję sygnału analogowego i ponowne jego przetworzenie na sygnał cyfrowy już w monitorze. Taka długa i wielokrotna zmiana powoduje nie tylko wydłużenie czasu reakcji, ale też obniżenie jakości obrazu.

W związku z tym coraz bardziej pożądanym rozwiązaniem jest właśnie transmisja sygnałów cyfrowych, która pozwala uniknąć strat i opóźnień. Właściwie dobrane gniazda i złącza pomagają zaś w uzyskaniu jak najmniejszych strat sygnału.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.