Odblaski dla pieszych – aktualne przepisy

Piesi na pasach

W dzisiejszych czasach ogromną uwagę przykuwa się do noszenia odblasków. Są one odpowiedzialne za zwiększenie bezpieczeństwa zarówno pieszych, jak i rowerzystów. Ostatnimi czasy przepisy w tym zakresie uległy dużym zmianom, dlatego warto się z nimi zaznajomić. Dzięki temu nie zostaniemy ukarani przez funkcjonariuszy mandatem, jednocześnie poprawimy swoją widoczność w trudnych warunkach po zmroku. Jak prezentują się przepisy związane z odblaskami dla pieszych? Jakie elementy odblaskowe są godne uwagi? Dlaczego noszenie odblasków jest tak ważne? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Jak prezentują się przepisy związane z odblaskami dla pieszych?

Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że poruszając się po zmroku poza terenem zabudowanym musimy posiadać przy sobie odblask. Jeśli nie zastosujemy się do tego przepisu, wówczas grozi nam nie tylko mandat, ale także utrata zdrowia lub życia na skutek nieszczęśliwego wypadku. Warto jednak pamiętać, że obowiązek ten nie dotyczy osób, które poruszają się po drodze przeznaczonej dla pieszych i dla tych, którzy przechadzają po chodniku. Co godne podkreślenia- odblaski dla pieszych nie są konieczne w terenie zabudowanym. Pomimo wszystko warto się w nie wyposażyć- ich cena jest niska, a niejednokrotnie mogą uratować nam życie.

Jakie elementy odblaskowe są godne uwagi?

W przepisach nie mamy informacji na temat tego, jak powinien wyglądać gadżet, a takie jakie wymiary musi posiadać. Ważne jest jednak, aby odblaski dla dzieci były umieszczone w widocznym miejscu. Dużą popularnością cieszą się kamizelki, które to stosowane są zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Są one bardzo lekkie, wygodne, jednocześnie w żaden sposób nie krępują naszych ruchów. Ich cena jest dość niska, a dostępność- wysoka. Odblaski dla dzieci mogą być również w innej formie. Ciekawym rozwiązaniem wydają się być popularne opaski odblaskowe. Możemy je założyć na ramię lub kostkę- w zależności od indywidualnych preferencji. Dość powszechne są też zawieszki odblaskowe- możemy przypiąć je do torby dziecka, wówczas mamy pewność, że widoczność ulega znacznej poprawie.

Dlaczego noszenie odblasków jest tak ważne?

Odblaski dla pieszych warto nosić zarówno w terenie niezabudowanym, jak i terenie zabudowanym. W niektórych przypadkach (zmrok, niekorzystne warunki atmosferyczne, ciemna garderoba) pieszy widziany jest przez kierującego z 20 metrów. W praktyce oznacza to, że prowadzący pojazd w niektórych przypadkach może nie zdążyć zareagować, a to zwiększa prawdopodobieństwo katastrofalnego w skutkach wypadku. Zakładając odblaski dla pieszych zwiększamy własne bezpieczeństwo. Na podstawie ogólnodostępnych statystyk możemy wywnioskować, że piesi są ofiarami co piątego wypadku drogowego. Dlatego tak ważna jest kwestia tego, aby zwiększyć własne bezpieczeństwo na drodze, jednocześnie zadbać o bliskich. Odblaski dla dzieci to koszt kilku złotych, a nasze życie jest bezcenne. 

1 comment

  1. Żaneta pisze:

    Nigdy nie zrozumiem ludzi, którzy uważają że odblaski są zbędę. Są niesamowicie ważne! Ratują nam pieszym życie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.