Co to jest falownik i do czego się go wykorzystuje?

Fale

Falownik jest urządzeniem, które bardzo szeroko wykorzystywane jest w przemyśle. Jednak nie tylko tam, ponieważ można również zakupić taki sprzęt do wykorzystania w domu. Tak czy inaczej, służy on do tego samego celu, czyli sterowania silnikami elektrycznymi prądu przemiennego. Sprawdźmy jakie działania umożliwia falownik i jakie czynności nam ułatwia.

Pierwszą i najważniejszą sprawą jest sterownie prędkością obrotową silnika. Motor prądu przemiennego zasadniczo rozpędza się bowiem do ustalonej przez sieć szybkości i z taką pracuje. By ją zmienić, nie wystarczy obniżyć napięcia. Trzeba też oprócz tego zmniejszyć częstotliwość prądu, a tego nie można zrobić w zwyczajny sposób. Właśnie tutaj do gry wchodzą falowniki. Posiadają one możliwość obniżenia zarówno napięcia jak i częstotliwości jednocześnie, w taki sposób by wartości te były ze sobą odpowiednio zgrane. Inaczej mogłoby dojść do spalenia się uzwojeń silnika, dlatego stosowanie tutaj innych metod jest bardzo niewskazane. Zwłaszcza, że nawet obniżając samo napięcie, silnik bez obciążenia nadal będzie wkręcał się na pełne obroty, a dopiero obciążony będzie nieco zwalniał.

Drugą ważną rzeczą, którą zapewniają nam falowniki, jest możliwość wykonania tzw. miękkiego startu silnika. O ile w przypadku niewielkich urządzeń nie ma to większego znaczenia, to duże przemysłowe motory wręcz wymagają takiego sterowania. Jeśli taki silnik zostałby włączony bezpośrednio do prądu, od razu doszłoby do wyłączenia się bezpieczników. Zwłaszcza, gdy urządzenie staruje z obciążeniem i z tego powodu musi powoli nabierać obrotów. Właśnie do takich zastosowań falownik jest absolutnie niezbędny i stąd tak szerokie jego wykorzystanie w przemyśle. Jeżeli posiadamy pod ręką silnik, który również powoduje takie problemy podczas uruchamiania, to zastosowanie funkcji soft-startu powinno być dobrym rozwiązaniem. Opcję tą posiadają zarówno falowniki jednofazowe jak i trójfazowe.

Dowiedzieliśmy się do czego można wykorzystać urządzenia zwane falownikami. Przydają się do sterowania prędkością obrotową silników prądu przemiennego, a także pozwalają wykonać tzw. miękki start. Umożliwia to uruchomienie dużego motoru z obciążeniem, bez ryzyka wyzwalania bezpieczników. Dostępne są zarówno wersje na tzw. siłę (trzy fazy) jak i jednofazowe. Te ostatnie można bez problemu kupić w marketach budowlanych i wykorzystywać do domowych zastosowań.

Kacperek – technika napędowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.