Zawód programisty niewątpliwie jest bardzo opłacalny, pod warunkiem, że można wykazać się doświadczeniem. Jesteś początkującym programistą? Zobacz, gdzie najszybciej znajdziesz zlecenia.
Czy trzeba skończyć studia, żeby zostać programistą?
Zawód programisty jest stosunkowo nowym na rynku pracy, a wykonywanie go zależne jest od wiedzy i doświadczenia, nie ukończonych studiów. W niektórych branżach jednakże wyższe wykształcenie jest wymagane i warto mieć to na uwadze.
Programowanie to nie tylko zawód, ale i pasja. Ci, którzy dziś uchodzą za fachowców w branży, rozpoczynali edukację już na kółkach informatycznych w szkole podstawowej. Kolejnymi krokami mogą być darmowe oraz płatne kursy, a także samodzielne pogłębianie wiedzy. Obecnie także szkoły średnie, w szczególności technika, umożliwiają zdobycie zawodu programisty.
Biorąc pod uwagę wszystko powyższe, nie trzeba kończyć studiów, żeby zostać programistą. Na pewno jednak trzeba mieć umysł ścisły, być dokładnym i skrupulatnym, a także wytrwałym. Praca programisty bowiem polega nie tylko na pisaniu kodu, ale też analizowaniu go, wyszukiwaniu potencjalnych błędów oraz rozwiązywaniu problemów.
Czym zajmuje się programista?
Programista to pojęcie bardzo ogólne. Nietrudno zgadnąć, że do jego obowiązków należy tworzenie oprogramowania na komputery i aplikacji mobilnych. To jednak zaledwie wierzchołek góry lodowej. Programista bowiem nie tylko pisze kod, ale też jest odpowiedzialny za jego działanie. W praktyce praca rozłożona jest na tak wiele etapów, że coraz częściej programiści specjalizują się w konkretnych.
Mamy więc:
– koderów, którzy piszą kod oprogramowania. To pierwszy etap jego tworzenia. Koder odpowiada za stworzenie kodu źródłowego, który będzie bazą dla wszystkich kolejnych wersji oprogramowania.
– testerów – czyli osoby testujące oprogramowanie, sprawdzające jego poprawność. Tester oprogramowania sprawdza poprawność działania programu lub aplikacji, wyszukuje i zgłasza ewentualne błędy.
– analityk – analizuje oprogramowanie całościowo.
W Polsce przyjęło się zaliczać do grona programistów także projektantów stron internetowych i administratorów baz danych. Jednak jest to dość duże uproszczenie. Te specjalizacje wymagają nie tylko umiejętności pisania kodu (w praktyce znajomości jednego z wielu języków programowania), ale też dodatkowej wiedzy z poszczególnych dziedzin.
Gdzie początkujący programista najszybciej znajdzie zlecenia?
Bycie programistą jest i łatwe i trudne. Nie wystarczy umiejętność tworzenia oprogramowania. Trzeba jeszcze umieć sprzedać swoją wiedzę. I chociaż rynek jest bardzo chłonny, to dostać się na niego wcale nie jest łatwo.
Programista, który liczy się w branży, musi mieć na koncie realizację przynajmniej kilku zleceń. Gdzie szukać tych pierwszych? Dobrą trampoliną w tym zawodzie są media społecznościowe, w szczególności grupy na Facebooku skupiające zarówno początkujących, jak i zaawansowanych programistów, którzy dzielą się doświadczeniem. Są też grupy skupiające programistów i zleceniodawców i warto do takich dołączyć.
Innym dobrym sposobem na szukanie pracy w internecie jest przeglądanie portali z ogłoszeniami. Oferty pracy dla programisty można znaleźć na przykład na portalu GoWork.