Konto osobiste i rachunek oszczędnościowy to produkty bankowe, które są często ze sobą mylone. Tymczasem między nimi istnieją duże różnice, które decydują o tym, w jakich przypadkach z nich korzystamy.
Rachunek oszczędnościowy a konto osobiste – różnice
Konto osobiste, zwane również ROR-em (jest to skrót = rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy), jest rachunkiem, którego podstawowym przeznaczeniem jest wykonywanie różnego rodzaju operacji bankowych, a więc np. płatności kartą, wypłat z bankomatów czy też zleceń stałych. Konto oszczędnościowe służy natomiast zbieraniu oraz zwielokrotnianiu naszych oszczędności. Środki na koncie osobistym nie są bowiem oprocentowane albo stopa oprocentowania jest tak niska, że zyski związane z trzymaniem pieniędzy na tym koncie są niemal niewidoczne. Jeśli chodzi natomiast o rachunki oszczędnościowe, w danym okresie rozliczeniowym przynoszą one dochody w postaci odsetek. Stawka oprocentowania jest przy tym zależna od tego, jak dużą kwotę środków trzymamy na takim rachunku. Rachunek oszczędnościowy i konto osobiste różnią się poza tym rodzajem operacji, które można na nich wykonywać. Na kontach osobistych istnieje dowolność, jeśli chodzi o operacje bankowe. Korzystając z nich, możemy m.in. wykonywać przelewy przez Internet (także ustawiając je jako stałe), płatności BLIK-iem czy też zbliżeniowo, a także wypłacać pieniądze z bankomatu lub wpłacać wpłatomatem. Jeśli chodzi o rachunki oszczędnościowe, zakres operacji ogranicza się natomiast do wpłacania na nie środków oraz przelewania ich na wskazane konto osobiste. Istotna różnica dotyczy także kosztów przelewów, bo prowadzenie obu rodzajów kont jest zwykle bezpłatne. Jeśli chodzi o konta osobiste, przelewy wychodzące, bez względu na to, który z banków jest docelowy, są nieodpłatne. W przypadku rachunku oszczędnościowego nieodpłatność dotyczy zwykle tylko jednego lub kilku przelewów w skali jednego miesiąca, chociaż wszystko jest tutaj uzależnione od banku, z którym współpracujemy.
Rachunek osobisty – jak wybrać?
W jakim banku najlepiej założyć konto osobiste? Poszukując najlepszego rozwiązania dla siebie, powinniśmy przede wszystkim sprawdzić warunki zwolnienia z opłaty za prowadzenie takiego konta. Najczęściej jest to określony kwotowo, minimalny wpływ na konto w skali 1 miesiąca oraz określona liczba operacji przeprowadzonych z użyciem karty lub blika. Równie istotne są opłaty za wypłaty gotówki z bankomatów, a także premie dla nowych klientów, przyznawane zwykle za wykonanie określonej liczby operacji na daną kwotę, w ściśle określonym czasie.
Rachunek oszczędnościowy – jak wybrać?
Poszukując dopasowanego do naszych potrzeb rachunku oszczędnościowego, powinniśmy skorzystać z rankingu takich rachunków dostępnego online. Uzyskamy z nich przede wszystkim informację na temat bieżącego oprocentowania. Pozwoli to na sprawdzenie, w którym z banków zarobimy najwięcej na odsetkach, przy danym kapitale, pozostawionym w depozycie. Oferty banków zmieniają się często w skali 1 miesiąca, tak że warto obserwować bieżącą sytuację, by trafić na atrakcyjne warunki w początkowym okresie oszczędzania. Równie istotne przy wyborze rachunku oszczędnościowego jest to, w jaki sposób możemy go założyć. Biorąc pod uwagę wzrost znaczenia bankowości elektronicznej, banki stosują obecnie liczne uproszczenia, wychodząc naprzeciw swoim klientom. Doskonałym tego przykładem jest Santander Consumer Bank – bank od kredytów, w którym założymy rachunek oszczędnościowy bez wychodzenia z domu, i to bez względu na dzień tygodnia oraz porę dnia. Wystarczy, że skorzystamy z interaktywnego formularza online, w którym podajemy swoje podstawowe dane osobiste i numer kontaktowy, a także przelew zwrotny na symboliczną kwotę, by w ciągu zaledwie kilkunastu minut móc się cieszyć udogodnieniami związanymi z prowadzeniem rachunku oszczędnościowego. Co więcej, stawiając na rachunek oszczędnościowy oferowany przez Santander Consumer Bank, możemy liczyć na dowolną ilość przelewów w miesiącu, bez dodatkowych opłat. To bardzo ważne, ponieważ dzięki temu zwiększamy swoje możliwości zarządzania środkami pieniężnymi trzymanymi na koncie w ramach oszczędności.