Wi-Fi w domu – jak uniknąć ataku hakera?

Używanie Wi-Fi w domu

Wi-Fi z routera to najwygodniejszy sposób na udostępnienie Internetu. W dobie urządzeń mobilnych połączenie z siecią chcemy mieć w każdym pomieszczeniu. Niestety, łącze domowe często staje się przedmiotem ataku hakerów. Dowiedz się, jak możesz tego uniknąć.

Hakowanie sieci bezprzewodowej

Sieć bezprzewodowa jest o wiele wygodniejsza niż przewodowa. Dzięki Wi-Fi mamy dostęp do Internetu w każdym pomieszczeniu, możemy do niego podłączyć telefon, tablet, nawet nowoczesny sprzęt AGD. Aby jednak było to rozwiązanie bezpieczne, trzeba wprowadzić szereg zabezpieczeń. W przeciwnym razie nasza domowa sieć stanie się łatwym łupem dla hakerów. Sąsiad, który podłączy się pod nasze Wi-Fi, by zaoszczędzić na rachunkach to mniejszy problem. Gorzej, jeśli w naszej sieci pojawi się haker, który będzie chciał wykraść hasła do banku czy poczty.

Zabezpieczanie sieci hasłem

Oczywiście najprostszy i zarazem najbardziej skuteczny sposób na zabezpieczenie sieci to hasło. Nie może ono zostać takie samo, jak to, które przypisał nam dostawca. Nie może także składać się z samych cyfr – dla hakera taka kombinacja jest do rozgryzienia w 2 minuty.

Silne hasło jest najtrudniej złamać, może to zająć mnóstwo czasu. Dlatego ustaw nic nie znaczący ciąg liter, cyfr i znaków specjalnych.

Uwierzytelnianie

Kolejnym sposobem jest system uwierzytelniania podczas logowania się do Wi-Fi. Jest to bardzo dobry sposób – oprogramowanie sprawdza, czy to twój komputer loguje się do Internetu. Może także wysłać ci jakiś alert, jeśli tak nie jest.

Najczęściej stosowany system uwierzytelniania to WPA2 Personal z szyfrowaniem AES. Istnieją też bardziej bezpieczne systemy, jednakże w warunkach domowych nie są konieczne.

Konfiguracja routera

Po zainstalowaniu routera w mieszkaniu najczęściej się po prostu do niego logujemy. Pozostawiamy domyślne hasło i nazwę sieci. To ogromny błąd – dla hakera to wskazówka, jak ma działać.

Większość dostawców Internetu ma pewien schemat w nadawaniu nazw i haseł. Dzięki temu haker zdobywa informacje o tym, w jakiej sieci jest twoje Wi-Fi, co od razu jest dla niego wskazówką, w jaki sposób może złamać hasło. Dlatego pierwszym krokiem powinna być nie tylko zmiana fabrycznych haseł, ale i nazwy sieci.

Artykuł powstał dzięki https://www.inea.pl/wi-fi-premium.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.