Jak dopasować buty narciarskie? 4 rady eksperta

Dopasowywanie butów narciarskich przez eksperta w sklepie
Buty narciarskie to, obok nart, najważniejszy element wyposażenia każdego narciarza. Odpowiednio dopasowane buty narciarskie pozwalają nie tylko na komfortową, ale przede wszystkim bezpieczną i precyzyjną jazdę. Sprawdź kilka najważniejszych porad na temat tego, jakie buty narciarskie wybrać i jako dopasować ich rozmiar.

Jaki rozmiar butów narciarskich?

Podstawową funkcją butów narciarskich jest przenoszenie ruchów naszego ciała na narty. Dobrze dobrane buty narciarskie pozwolą nam więc na precyzyjną i bardziej wydajną jazdę. Rozmiar butów narciarskich to oczywiście nie jedyne, jednak bardzo ważne, kryterium wyboru idealnie dopasowanego modelu. Pamiętajmy, że wybierając buty narciarskie rozmiary podane są w tak zwanej skali Mondopoint. Jest to międzynarodowa, ustandaryzowana skala, w której długość wkładki buta narciarskiego podawana jest w centymetrach. Jeśli zastanawiasz się, jaki rozmiar butów narciarskich wybrać, to zacznij od dokładnego zmierzenia swojej stopy. W tym celu postaw stopę na kartce i trzymając pionowo długopis zaznacz dwa, najbardziej oddalone od siebie, punkty: przy pięcie i przy palcach. Następnie zmierz odległość pomiędzy tymi punktami. Wynik możesz dodatkowo zaokrąglić do najbliższej połówki lub całego centymetra. Dobrze dopasowane buty mogą się przy pierwszym założeniu wydawać odrobinę za ciasne. Musisz jednak wziąć pod uwagę, że wypełniająca je pianka ulegnie po kilku zjazdach kompresji, dzięki czemu buty staną się luźniejsze. Pamiętaj również, że możliwe jest powiększenie nieco za ciasnego buta, jednak zmniejszenie za luźnego już nie.

Twardość butów narciarskich czyli jaki flex

Tak zwany flex czyli twardość butów narciarskich – odnosi się do tego, jak łatwo wygiąć but narciarski do przodu. Współczynnik ten określa się zwykle na skali od 50 (bardzo miękkie buty) do 130 (bardzo twarde). Informacja o twardości buta znajduje się zwykle z tyłu mankietu. Należy jednak wziąć pod uwagę, że producenci butów narciarskich nie korzystają z jednej, ustandaryzowanej metody mierzenia tego parametru. W związku z tym buty dwóch różnych producentów o tym samym flexie mogą się od siebie różnić twardością. Twardość butów narciarskich powinna być dopasowana przede wszystkim do poziomu naszych umiejętności.

Jakie buty narciarskie dla początkujących?

Jeśli Twoją domeną są na razie niebieskie i zielone stoki, warto sięgnąć po buty narciarskie miękkie lub średnio miękkie. Z czasem wraz ze wzrostem umiejętności możesz pomyśleć o zakupie butów nieco twardszych.

Jakie buty narciarskie dla średnio zaawansowanych?

Osoby zaawansowane, które jeżdżą już na nartach po trudniejszych szlakach, łącznie ze stromymi stokami, preferują zwykle buty narciarskie o średnim flexie. Ten rodzaj butów narciarskich najczęściej zapewnia odpowiedni poziom kontroli nad nartami.

Jakie buty narciarskie dla ekspertów?

Tradycyjnie przyjęło się, że najbardziej zaawansowani narciarze, którzy potrafią dopasować swoją technikę jazdy do każdej nawierzchni i warunków, sięgają po buty twarde. Wysoki flex pozwala na niezwykle precyzyjną kontrolę nad nartami.

Szerokość buta narciarskiego czy ma znaczenie?

Wybierając buty narciarskie nie można zapomnieć również o ich szerokości. Szerokość stopy mierzy się w jej przedniej części. W tym celu należy zmierzyć przekątną pomiędzy dwoma najbardziej wysuniętymi na boki punktami stopy. Praktycznie każdy sklep ze sprzętem narciarskim oferuje 2–3 szerokości butów narciarskich, także nie powinieneś mieć problemów z odpowiednim dopasowaniem tego parametru. Kłopot mogą mieć jedynie posiadacze bardzo niewymiarowych lub nieregularnych stóp. Mogą oni jednak skorzystać ze specjalnych usług dopasowania butów narciarskich. Kilku producentów oferuje na przykład możliwość dopasowania, pod wpływem temperatury, pianki znajdującej się wewnątrz buta.

Zakup butów narciarskich powinieneś potraktować bardzo poważnie. W butach będziesz spędzali na stoku po kilka godzin dziennie, należy więc przyłożyć bardzo dużą wagę do tego, aby buty te były idealnie dopasowane do kształtu stopy oraz Twoich potrzeb.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.