Audyt dostępności stron internetowych – dlaczego warto go wykonać?

Audyt dostępności stron internetowych

Strony internetowe powinny być dostępne dla wszystkich – również dla osób z niepełnosprawnościami. Takie osoby mają prawo poruszać się po internecie bez żadnych barier. Audyt dostępności stron internetowych daje taką możliwość. Na czym polega taki audyt i dlaczego warto go wykonać?

Audyt dostępności stron internetowych – na czym polega?

Audyt dostępności stron internetowych, czyli audyt WCAG wykonuje specjalnie uprawniony do tego specjalista, który swoją wiedzę może udokumentować certyfikatem potwierdzającym umiejętności.

Audyt stron internetowych

Audyt dostępności stron internetowych pokaże Ci, jakie zmiany powinny zajść na Twojej stronie internetowej, by ta była dostępna cyfrowo

Dzięki takiemu audytowi dowiadujesz się, czy Twoja strona jest dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a także uzyskujesz informacje na temat tego, co należałoby poprawić na portalu.

Audyt dostępności stron internetowych pozwala wdrożyć standard zgodnie z zaleceniami. Są to dwie osobne usługi, ale bez audytu nie zapewnisz dostępności cyfrowej strony internetowej.

Czym jest dostępność cyfrowa? Oto 4 zasady WCAG

WCAG 2.1 opiera się na 4 głównych zasadach:

  • postrzegalność – zasada mówi o tym, by strony internetowe były dostępne dla użytkowników za pomocą ich zmysłów,
  • funkcjonalność – pozwala użytkownikom poruszać się po stronie internetowej tylko za pomocą klawiatury,
  • zrozumiałość – treści dostępne na stronie, a także ich obsługa muszą być łatwe i intuicyjne do odczytania dla użytkownika,
  • solidność – w polskim prawie określana jako kompatybilność. Treści i funkcje muszą być dostępne w różnych przeglądarkach, systemach czy czytnikach ekranu dla osób niewidomych.

Wtyczki i walidatory WCAG – czy one coś dają?

Poszukując informacji na temat WCAG możesz się natknąć na specjalne narzędzia, które w kilka sekund przeprowadzą audyt Twojej strony, a następnie wdrażają standard.

Pierwszym z nich jest walidator – możesz skorzystać z takiego dostępnego online lub ściągnąć go jako specjalny program. Ma on za zadanie z pozoru przeprowadzić audyt w kilka minut. Niestety walidatory często pokazują błędne informacje i wskazują na niezgodności tam, gdzie ich nie ma.

Natomiast instalacja wtyczek ma zapewnić standard na stronie. Bądź świadomy/a, że takie działanie nie poprawi nic na Twojej stronie albo będzie to jedynie zwiększenie kontrastu czy powiększenie czcionki.

Takie narzędzia pogarszają dostępność serwisu, zamiast ją poprawiać. W konsekwencji prowadzi do tego, że strona może być gorsza pod względem dostępności niż była wcześniej.

Kto musi wdrożyć standard WCAG?

Standard WCAG muszą wdrożyć bez wyjątku wszystkie podmioty publiczne. Wśród nich są mi.in. szkoły państwowe, urzędy, samorządy, biblioteki publiczne, banki czy muzea. Jest to ich obowiązek.

Za brak wdrożenia standardu grożą dość pokaźne kary finansowe z rzędu nawet 10 tys. złotych.

Mimo że obowiązek wdrożenia standardu WCAG ciąży tylko na podmiotach publicznych, to warto wykonać audyt dostępności stron internetowych, chociażby dlatego, by nie wykluczać ze swobodnego poruszania się w internecie osób z niepełnosprawnościami. Warto dbać o innych i tworzyć przyjazny internet dla każdego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.