Jak promować lokalny biznes w Internecie?

Wyszukiwanie w mapach Google

Prowadząc niewielki lokalny biznes warto wykorzystać internetowe kanały marketingowe, aby znacząco przyspieszyć jego rozwój. W dzisiejszych czasach, kiedy zdecydowana większość z nas poszukuje produktów i usług w sieci, a sporą część dnia spędzamy w mediach społecznościowych, biznes którego nie ma online ma zdecydowanie mniejsze szanse na odniesienie sukcesu. W artykule podpowiadamy, jakie kroki podjąć, aby poprawić widoczność lokalnej marki w Internecie oraz budować społeczność, która łatwo przekształcić może się w stałych klientów, którzy dodatkowo polecą usługi i produkty swoim znajomym.

Obecność w Google Maps

Wizytówka w mapach Google to jeden z najprostszych i niemal obowiązkowy punkt dla każdego lokalnego biznesu – dzięki temu potencjalny klient nie tylko szybko odnajdzie firmę w wyszukiwarce, ale będzie miał też możliwość sprawdzenia godzin otwarcia, trasy dojazdu czy błyskawicznego wykonania połączenia. Do obecności na mapach niezbędna jest wizytówka w Google Moja Firma oraz obszerne uzupełnienie wizytówki firmy o informacje dotyczące jej funkcjonowania. Po weryfikacji konta (na adres firmy przychodzi list z kodem aktywacyjnym), należy dokładnie wypełnić wszystkie dostępne pola oraz dodać atrakcyjne zdjęcia – wpłynie to pozytywnie na widoczność firmy w wynikach wyszukiwania.

Pozycjonowanie lokalne

Oprócz wizytówki w mapach Google, warto także pomyśleć o własnej stronie internetowej i jej pozycjonowaniu strony na frazy lokalne. Taka strategia polega na wykorzystaniu słów kluczowych, które zawierają w sobie nazwę miasta, dzielnicy czy regionu, w którym funkcjonuje firma. Użytkownicy korzystający z urządzeń mobilnych będą mogli nas dzięki temu znaleźć również na hasła, w których dopiszą “blisko mnie” czy “niedaleko” – pozwala to trafić do osób, które są w okolicy i chcą dokonać zakupu lub usługi w danym momencie. Pozycjonowanie lokalne, dzięki wykorzystaniu bardziej rozbudowanych słów kluczowych, jest najczęściej prostsze od standardowego SEO na frazy ogólne, jednak należy brać pod uwagę, że jest to proces, który wymaga czasu i przemyślanych działań.

Obecność w mediach społecznościowych

Głównym celem prowadzenia profilu firmowego w mediach społecznościowych, takich jak Facebook czy Instagram, nie jest bezpośrednio sprzedaż, a budowanie zaangażowanej społeczności wokół marki i powiązanej z nią tematyki. Publikowanie treści, które mogą być interesujące dla grupy docelowej firmy, zwiększamy szansę na zaangażowanie użytkowników, którzy w przyszłości mogą zamienić się w stałych klientów, a także polecać produkty i usługi swoim znajomym. Social Media można wykorzystać też do kierowania płatnych reklam na precyzyjne grupy docelowe, dzięki czemu bez problemu dotrzemy do osób w okolicy, które np. lubią strony naszej konkurencji, czy zainteresowane są tematyką związaną z prowadzonym biznesem.

Reklama Google Ads

Reklama Google Ads (wcześniej AdWords) pozwala na dotarcie do około 90% użytkowników Internetu. Linki sponsorowane dają możliwość wyświetlania reklamy tekstowej w wynikach wyszukiwania, natomiast Google Display to reklama bannerowa, która wyświetla się w sieci stron partnerskich Google, które rozsiane są po całym Internecie. Podobnie jak w przypadku reklamy w mediach społecznościowych, Google Ads można kierować na precyzyjne grupy odbiorcze, dlatego dobrze zoptymalizowana kampania może przynieść bardzo zadowalające zwroty z inwestycji.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Virtual Development

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.