W wielu dziedzinach przemysłu istotne jest to, aby produkty zostały przetestowane na okoliczność reagowania na różne warunki zewnętrzne, w tym na temperaturę. Dotyczy to zarówno tych przypadków, w których mowa jest dopiero o testowaniu, jeszcze przed wprowadzeniem na rynek, jak i takich, które powstały w ramach standardowej produkcji, ale należy je skontrolować jakościowo. Procedurę tą ułatwiają komory temperaturowe.
Zastosowane komór temperaturowych
W jakich dziedzinach stosuje się tego typu urządzenia? W naprawdę wielu. Dość wspomnieć o branży motoryzacyjnej, przemyśle spożywczym, czy o producentach elektroniki. Ale nie tylko. To istotne rozwiązanie także i dla farmaceutyki.
Komory temperaturowe pozwalają sprawdzać jak w różnych temperaturach zachowują swoje właściwości środki farmaceutyczne, jak wpływają one na zdatność do żywności, czy chociażby reagowanie podzespołów wykorzystywanych w pojazdach na różne temperatury, przy których siłą rzeczy powinny one zachowywać sprawność.
Co mogą komory temperaturowe?
Omawiając temat warto zauważyć, iż wiele komór temperaturowych może kontrolować nie tylko wpływ temperatury na testowane obiekty, ale i to, jak działają na nie inne czynniki.
Odpowiednio rozbudowane urządzenia testujące mogą zawierać dodatkowe możliwości, takie jak chociażby wbudowaną lampę UV, czy chociażby system pozwalający na osuszanie wnętrza i osiąganie punktu rosy.
Zakres temperatur może być całkiem spory, od bardzo niskich, rzędu -40, czy -75 stopni Celsjusza, aż po podgrzanie do poziomu 180 czy nawet 220 stopni. A ponieważ i pojemność komór temperaturowych jest różna, od niewielkich, na kilkanaście litrów, aż po całkiem pojemne (nawet do 200 litrów), możliwości testowania są całkiem niezłe.
Warto przy tym zwrócić uwagę na fakt, że uzyskiwane temperatury to nie wszystko. Odpowiednio zaprojektowane komory pozwalają badać zachowanie testowanych obiektów w przypadku zmian następujących stosunkowo szybko – a to w niektórych przypadkach także może mieć spore znaczenie.