Wdrożenia systemów ERP – etapy

Mężczyźni zajmują się wdrążeniem systemów ERP

Artykuł partnera.

Wdrożenia systemów ERP to duże przedsięwzięcia logistyczne. Zanim przystąpi się do instalacji oprogramowania ułatwiającego pracę firmy, trzeba najpierw dobrze określić potrzeby klienta i przeprowadzić analizę systemu. Jednocześnie należy pamiętać, że na konfiguracji systemu ERP się nie kończy. Jak wyglądają poszczególne etapy, przez które należy przejść, zanim będzie się korzystać z funkcjonalnego rozwiązania?

Wdrożenia systemów ERP wymagają czasu i zaangażowania zarówno ze strony firmy specjalizującej się w ERP, jak i klientów, ponieważ oni także muszą aktywnie uczestniczyć w tym procesie. Tylko dzięki temu, że pracownicy różnego szczebla – zarząd i szefowie działów, ale również członkowie zespołów, którzy na co dzień będą korzystać z nowych rozwiązań – wezmą udział w określaniu potrzeb i wymagań, wdrożenie zakończy się powodzeniem.

Wybranie zespołu projektowego

W związku z tym należy zacząć od skompletowania zespołu projektowego. W zespole powinien się znaleźć kierownik projektu odpowiadający za wdrożenie po stronie klienta, ludzie z IT, a także pracownicy działów, w których system ERP będzie wprowadzany. Mogą to być kierownicy, ale nie muszą. Przy wyborze osób warto kierować się doświadczeniem, wiedzą i znajomością wybranego obszaru, a nie tylko hierarchią.

Analiza przedwdrożeniowa

Drugi etap – często najbardziej czasochłonny, ale jednocześnie najważniejszy – to analiza przedwdrożeniowa. Ten czas należy przeznaczyć na nazwanie procesów, które mają zostać objęte wdrożeniem, ich ewentualną optymalizację, wykluczenie tych nieużywanych, wskazanie słabszych punktów i ich poprawę. W analizie biorą udział przedstawiciele firmy zajmującej się ERP-ami oraz zespół projektowy.

Zaplanowanie działań

Kolejno należy dokładnie zaplanować działania. Harmonogram wdrożenia powinien zawierać informacje o starcie nowego systemu oraz uwzględniać ewentualne wprowadzenie rozszerzeń, które są potrzebne do efektywniejszej pracy poszczególnych działów.

Wdrożenie

Potem następuje główny etap całego projektu, czyli instalacja nowych rozwiązań. Firma odpowiedzialna za wdrożenie systemu ERP w zależności od ustaleń konfiguruje funkcjonalności zgodnie z projektem oraz – w razie potrzeby – tworzy dedykowane rozwiązania. Później przeprowadza migrację danych. Istotne jest, żeby klient dostarczył kompletne bazy, z których będzie korzystał. W tym momencie może zdecydować, jakie przechowywane dotychczas informacje rzeczywiście są mu potrzebne, a jakich nie warto wprowadzać do nowego systemu.

Na koniec wykonuje się testy akceptacyjne sprawdzające czy wszystko działa poprawnie.

Jeśli szukasz firmy, która zajmuje się wdrożeniami ERP oraz opieką serwisową, a przy tym wie, czym jest outsourcing IT, sprawdź ofertę Gecos. To partner Comarch pracujący zarówno dla dużych, jak i mniejszych przedsiębiorstw: https://gecos.pl

Wdrążenie systemu ERP

Szkolenia i serwis

Ostatni etap to przedstawienie nowych rozwiązań pracownikom i szkolenia. Szkolenia najlepiej przeprowadzać w małych grupach, żeby dokładnie wyjaśnić ludziom, jak korzystać z systemu i móc odpowiedzieć na ewentualne pytania.

O czym jeszcze należy pamiętać? We wdrożeniu i późniejszym użytkowaniu oprogramowania istotna jest opieka serwisowa ERP, czyli dalsza współpraca z firmą specjalizującą się w ERP-ach pozwalająca na ewentualny rozwój systemu, jego bieżącą aktualizację i szybkie reagowanie na pojawiające się problemy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.