Ćwiczenia na lepszą pamięć

ćwiczenia na lepszą pamięć

Skupiamy się na tym, aby mieć wyćwiczone, zdrowe i sprawne ciała, ale co z naszym mózgiem? Jeśli chcemy poprawić swoją produktywność, powinniśmy uprawiać ćwiczenia na lepszą pamięć i koncentrację.

Trening mózgu

Aby przez długie lata życia zachować w dobrym zdrowiu nasze samopoczucie i pamięć, powiniśmy systematycznie ćwiczyć przynajmniej kilka minut dziennie. Efekty treningów widać już niemal po miesiącu: szybciej przyswajamy informację i więcej zapamiętujemy. Poniżej wymieniamy najlepsze sposoby na trening umysłowy.

Tradycyjne rodzaje gier umysłowych

Do najprostszych ćwiczeń umysłowych należą: zapamiętywanie wierszy, rozwiązywanie krzyżówek, sudoku, gra w szachy, rozwiązywanie zagadek logicznych czy nauka gry na instrumencie. Przy tego rodzaju treningach można się świetnie bawić i wciągnąć w to swoich bliskich lub znajomych.

Aplikacje na telefon i komputer

Tu powinien pojawić się nieśmiertelny pasjans, który był bardzo popularny kilka lat temu. Jednak nie wszyscy mamy dostęp do komputera przez większość doby. W trakcie czekania w kolejce, stania w korkach świetnie sprawdzą się gry logiczne na telefon. Nawet kilka minut grania w nie da lepszy wynik niż bezmyślne scrollowanie Facebook’a.

ELEVATE

To prosta i intuicyjna aplikacja, która może pochwalić się różnorodnością: masz do wyboru blisko 30 gier do trenowania koncentracji i pamięci oraz innych zdolności umysłowych. Producenci zalecają korzystanie z Elevate minimum cztery razy w tygodniu dla najlepszych efektów. Co ciekawe, program sam przypomina o tym, że musisz poćwiczyć.

PEAK

Tą aplikacją zachwycą się wszyscy, którzy uwielbiają rywalizację i gry zespołowe. Efekty są przedstawiane za pomocą wykresów, na których możesz obserwować swoje postępy. Peak oferuje zestaw minigier z różnych dziedzin, takich jak pamięć, koncentracja i rozwiązywanie problemów. Do tej aplikacji potrzebne jest założenie konta. Dla wykorzystania pełnych możliwości potrzebne jest wykupienie konta premium.

Techniki behawioralne

Oprócz nowoczesnych aplikacji technologicznych warto opanować kilka technik behawioralnych, które również pomogą nam w ćwiczeniu umysłu. Najbanalniejszą z nich jest wodzenie gałkami ocznymi z jednej strony na drugą i robienie nimi „ósemek”. Kolejną: słuchanie języka obcego podczas jazdy samochodem lub innym środkiem komunikacji, wyszukiwanie w Google skomplikowanych fraz, które przychodzą nam do głowy, lub zamiennie używaj lewej dłoni do wykonywania codziennych czynności, jeśli na co dzień jesteś praworęczny.

Wszystkie te zabiegi sprawią, że będziesz miał umysł ostry jak brzytwa.

1 comment

  1. MarcelO pisze:

    Zasada powtórzeń na granicy zapomnienia zagadnienia czyni cuda.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.