Płytki drukowane stanowią podstawowy elementy budowy współczesnych urządzeń elektronicznych. Niemal całkowicie wyparły one między innymi standardowe laminaty wykonywane z wykorzystaniem miedzianych folii. W takich płytkach uniwersalnych można uzyskać znacznie lepsze parametry użytkowe.
Do realizowania płytek metodami cyfrowymi niezbędne jest wykorzystanie odpowiednich urządzeń. Dostępny w TS PCB prototyp obwodów elektronicznych pozwala na eliminowanie błędów na etapie projektu. Pozwala to stworzyć wzorzec płytki pcb.
W ten sposób możliwe jest:
- efektywne uruchomienie i realizowanie produkcji seryjnej,
- ograniczenie błędów produkcyjnych,
- minimalizowanie kosztów zarówno realizowania dokumentacji technicznej, jak też samej produkcji masowej.
Płytki drukowane – jakie rodzaje płytek drukowanych są produkowane?
Odpowiednio dopasowana do konkretnego obwodu elektronicznego płytka drukowana jest w stanie zapewnić właściwe działanie. Obecnie można zdecydować się na bardziej standardowe wersje płytek, jak też mniej takie, które wykonywane są z mniej typowych materiałów. Takie płytki drukowane posiadają również mniej standardowe konstrukcje. Pierwsze płytki dostępne w sklepach elektronicznych wyglądały nieco inaczej, dzisiaj dostępnych jest wiele opcji.
Do podstawowych cech wszystkich płytek można zaliczyć:
- zastosowanie przewodzących warstw ścieżek,
- wykorzystanie dialektrycznych substratów.
Inne parametry w płytce uniwersalnej mogą się w pełni różnić w różnych wersjach. Ścieżki laminatu w płytkach mogą być pokrywane dodatkowymi warstwami metalizacji, posiadać na przykład warstwę miedzi. Natomiast przy płytkach wielowarstwowych wykorzystywane bywają również specjalne warstwy przeciw lutowe. Pozwalają one zapewnić ochronę warstw miedzi przed procesami utleniania się.
W ofercie dostępne są zarówno prototypy Tska, jak też serie produkcyjne, gdzie możliwa jest produkcja elementów o większej powierzchni. Dodatkowo możliwe jest skorzystanie z 5LT, czyli produkowania obwodów jednostronnych, dwustronnych, wielowarstwowych o powierzchni do 5 m2. Produkcja realizowana jest w ciągu 5 dni.
Płytki drukowane – jakie rodzaje laminatów są stosowane w płytce uniwersalnej?
W płytkach uniwersalnych mogą być zastosowane różne rodzaje laminatów. W TS PCB obejmuje to między innymi laminaty ALU, które cechują się między innymi występowaniem warstw aluminium, która pełni rolę radiatora. To materiały, które cechują się wysoką przewodnością cieplną. Dodatkowo stosowane jest oświetlenie LED oraz układy zasilania o wysokiej mocy. Natomiast laminaty mikrofalowe pozwalają zapewnić wysoką częstotliwość. Cechują się między innymi:
- stabilnymi temperaturami,
- stabilnymi częstotliwościami,
- niskimi stratnościami,
- niskimi wartościami stałej dialektrycznej.
Uniwersalne zastosowanie mają laminaty FR4. Zaletą tego rodzaju materiałów jest duża dostępność i niska cena.
Co wpływa na parametry uzyskane w płytce uniwersalnej?
W TS PCB wieloletnie doświadczenie przy realizowaniu płytek drukowanych na zamówienie pozwala zapewnić wyroby, które:
- cechują się wysoką jakością wykonania,
- mają potwierdzone parametry użytkowe certyfikatami jakości,
- wykonywane są z wykorzystaniem nowoczesnych technologii,
Właściwe projektowanie na papierze kredowym ma spore znaczenie dla uzyskanych efektów na etapie produkcji. W ramach realizowanych obwodów drukowanych ważne jest zadbanie również o to, aby mozaiki ścieżek były odpowiednio zaprojektowane. W ten sposób można ograniczyć występowanie błędów w formie przekraczania minimalnych parametrów DRC. Są to parametry, które wskazują na możliwości technologiczne producenta zajmującego się realizowaniem obwodów drukowanych. Obejmuje to między innymi minimalne szerokości ścieżek, czy odległością sąsiadujących ścieżek.
Interesujący artykuł 🙂