Windsurfing i Kitesurfing – co je łączy a co odróżnia

Kitesurfing na morzu

Kite i windsurfing to dwie bardzo popularne dyscypliny sportowe. Choć jeszcze kilka lat temu w Polsce niewiele było o nich wiadomo, dziś coraz więcej osób decyduje się na ich uprawianie. Co to jest wind i kite surfing? Czym różnią się te dwie dyscypliny, a co je łączy? Jeśli chcesz się dowiedzieć jakie są między nimi podobieństwa i różnice koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Kite czy windsurfing – co było pierwsze?

Starszy jest windsurfing, jego początki to lata 60-te, Stany Zjednoczone. Kite – to późne lata 80-te, choć boom na pływanie na desce z latawcem to dopiero koniec lat 90-tych.

Kite i windsurifng –  podobieństwa

Zarówno kite jak i windsurfing to dyscypliny wodne. Do ich uprawiania niezbędny jest wiatr. To co jeszcze je łączy to możliwość wykonywania wielu akrobacji na wodzie. Przy czym przyznać trzeba, że kitesurfing jest w tej dziedzinie nieco bardziej widowiskowy.

To co łączy kite i windsurfing to konieczność pobierania nauki pod okiem instruktora. Obie dyscypliny to sporty z pograniczna tych ekstremalnych. Mimo to wiele osób próbuje uparcie uczyć się na własną rękę. Korzystają z dostępnych w sieci blogów, video poradników. Nie jest to zły pomysł, pod warunkiem, że traktujemy to jako dodatek i uzupełnienie wiedzy zdobytej na kursie. Nauka pod okiem wykwalifikowanego instruktora to jedyna słuszna i bezpieczna opcja.

Obie dyscypliny można z powodzeniem uprawiać w Polsce. Mamy kilkanaście świetnych ośrodków, baz i szkół kite i windsurfingu, gdzie można zdobywać wiedzę na różnym poziomie zaawansowania.

Kite i windsurfing – różnice

Zasadnicza różnica między dyscyplinami polega na tym, że w windsurfingu najważniejszymi elementami jest deska i przymocowany do niej żagiel, który umożliwia sprawne poruszanie się po wodzie i wykonywanie trików.

W kite jest inaczej – żagiel został zastąpiony przez latawiec, który pozwala unosić się nad powierzchnią wody. Tak więc windsurfing to głównie pływanie na powierzchni wody, a kite to szybowanie w powietrzu.

Zarówno kite jak i windsurfing dostarczają wiele wspaniałych emocji. To dyscypliny absolutnie dla każdego, bez względu na wiek czy płeć. Wiosna już tuż tuż, i to cieszy, bo wraz z pierwszym majowym weekendem rusza w Polsce sezon na kite i windsurfing.

Jeśli chcesz spróbować swoich sił w tych dyscyplinach odwiedź stronę windsurfing.com.pl i wybierz swoją dyscyplinę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.